13 شهریور, 1395

نگاه در اقتصاد مقاومتی نگاه به صادرات اقتصاد محور است

مدیرکل صنعت معدن و تجارت خراسان‌ جنوبی، گفت: نباید تمرکز صرف بر نیاز داخلی باشد و باید صنعتی را دنبال کنیم که نیاز خارج را تامین کند چراکه نگاه در اقتصاد مقاومتی نگاه به بیرون و صادرات اقتصاد محور است.

داوود شهرکی امروز (۱۳ شهریور ماه)، در مراسم بهره‌برداری از واحد تولی کود بنتونیت شرکت خاورگستر سرایان، اظهارکرد: سرایان فرصت‌های خاصی در بحث معدن دارد و خدماتی برای بهره‌برداری از این بخش فراهم شده است.

وی ادامه داد: در بحث ژئوفیزیک هوایی در کشور ۲۵۰ کیلومتر خط تعیین شده که بیش از ۱۰۰هزار کیلومتر آن در خراسان‌جنوبی است که از این میزان بخش زیادی از کار انجام شده است.

مدیرکل صنعت معدن و تجارت خراسان‌جنوبی، تصریح کرد:  مطالعات اکتشافات معدنی در استان منجربه شناسایی ذخایر خوبی از انواع مواد معدنی شد که با بهره‌برداری و اعتبارات وزارتخانه و استانی خواهیم توانست در بخش صنعت و معدن متناسب با ظرفیت‌های استان دنبال کنیم.

۶۰درصد صنایع استان، صنایع معدنی است

شهرکی با بیان اینکه در استان تمرکز بر اکتشافات خاص مواد معدنی و بحث فرآوری و ایجاد صنایع مصرفی با نگاه به صادرات و ایجاد ارزش افزوده است، افزود: هدف از این کار کاهش فاصله با استان‌های برخوردار است که با استفاده از ظرفیت‌های استان و تمرکز بر روی آن انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد صنایع استان، صنایع معدنی است، که با کمک این بخش به صنعت استان نیز کمک می‌شود، گفت: سیاست‌های کلان برای استان تعریف شده که براساس آن بتوانیم طرح‌های بالای ۶۰درصد در آینده به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرکل صنعت معدن و تجارت خراسان‌جنوبی، خاطرنشان کرد: نباید تمرکز صرف بر نیاز داخلی باشد و باید صنعتی را دنبال کنیم که نیاز خارج را تامین کند چراکه نگاه در اقتصاد مقاومتی نگاه به بیرون و صادرات اقتصاد محور است.

صنایع معدنی می‌تواند جایگزین دامداری و کشاورزی باشد

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم شهرستان‌های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، نیز در این جلسه گفت: معیشت اصلی مردم این منطقه دامداری و کشاورزی بوده که در حال حاضر بخش کشاورزی و دامداری جوابگو نیست و صنایع معدنی می‌تواند جایگزین این بخش باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت‌های خوبی در زمینه اکتشافات مواد معدنی و بهره‌برداری از این مواد شروع شده است چراکه اشتغال‌زایی در منطقه به نفع کشور و باعث ایجاد امنیت ملی و مسائلی فراتر می‌شود.

امیرحسنخانی یادآور شد: این کارخانه فعالیت‌های خوبی در منطقه آغاز کرده که باید در این راستا همکاری و حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را برای توسعه کار انجام شود.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.