13 شهریور, 1395

رصدتوصیه های ده گانه مقام معظم رهبری درحوزه اقتصادمقاومتی

این گزارش شامل توصیه های ده گانه مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات عملی در خصوص اقتصاد مقاومتی می باشد که به صورت هفتگی رصد می شود.

نام­ گذاری سال ۹۵ به عنوان « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل » رویکردی راهبری برای مقابله با دشمن در جنگ نابرابر اقتصادی بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از سال نو در اجتماع انبوه و پرشور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی(ع)، در سخنان مهمی با تبیین شعار امسال یعنی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» پرداختند. ایشان با تاکید بر اینکه انتخاب شعار سال ۹۵، مبنای منطقی و استدلالی دقیق دارد، همه مردم بویژه جوانان را به تدبر و تعمق در این مبنای استدلالی فراخواندند و گفتند: «شاید برخی ترجیح می دادند که شعار امسال، شعاری فرهنگی یا اخلاقی انتخاب شود اما با توجه به مجموع مسائل کشور، تصمیم بر این گرفته شد که همچون چند سال اخیر، یک شعار اقتصادی انتخاب شود تا بصورت «گفتمان عمومی» رواج پیدا کند.» رهبر انقلاب اسلامی افزودند: «انتخاب شعار امسال بر یک تحلیل و نگاه کلان به مسائل کشور، مبتنی است. ایشان در تشریح این نگاه کلان افزودند: در مقطع کنونی، آمریکایی­ ها به دنبال تزریق تفکر خاصی در میان نخبگان جامعه و سپس افکار عمومی کشور هستند مبنی بر اینکه ملت ایران بر سر یک «دو راهی» قرار دارد و چاره­ای جز انتخاب یکی از – دو راه کوتاه آمدن یا تحمل فشار- ندارد!»

حضرت آیت الله خامنه ­ای در بخشی دیگر از سخنان، با تمرکز بر مفهوم شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با تأکید بر ضرورت مشخص شدن و ترسیم نقشه راه، ده پیشنهاد اساسی برای اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی، ارائه نمودند.

متأسفانه تجربه نشان داده است که اگر به صورت مستمر اجرایی شدن سیاست ­های کلی نظام اسلامی و همچنین بیانات مقام معظم رهبری به عنوان نقشه راه پایش و رصد نشود؛ به مرور زمان از اولویت اذهان تصمیم ­گیران و نخبگان جامعه دور شده و دیگر اثری از آنها در جامعه نخواهد بود. این اتفاق نباید برای اقتصاد مقاومتی رخ دهد. بر همین اساس، مدیریت پژوهش ­های خبری معاونت خبر تلاش دارد تحولات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی را رصد کرده و در قالب گزارش­ های هفتگی به اطلاع مخاطبان خود برساند. 

مهم ترین موضوعات مورد بررسی در هفته گذشته عبارتند:

*نعمت زاده ، وزیر صنعت، معدن و تجارت:

– برای رشد اقتصادی باید هر ساله به طور متوسط ۴۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم که از اجرایی شدن برجام تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی تعهد شده است.

– در سه ماهه اول سال جاری با رشد ۴٫۲ درصدی در بخش صنعت روبرو بوده‌ایم که امیدواریم تا پایان سال این عدد به ۵ درصد رشد برسد.

*طحان پور ،‌رئیس اتحادیه لوازم خانگی:

قاچاق کالا برای تولید داخلی و مردم سم است، معدوم‌سازی وجه مهمی از مبارزه با جریان کالاهای قاچاق در جامعه است. مردم باید بدانند ورود کالای قاچاق به کشور به‌معنای نابودی سرمایه ارزی کشور است.

*خورشیدی ، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

امر مبارزه با قاچاق کالا باید مردمی شود . بر اساس قانون در عرصه کالاهای قاچاق باید اتحادیه صنفی خودشان راساً وارد شوند که در واقع سطح اول برخورد اتحادیه های صنفی هستند سطح دوم اتاق های اصناف هستند و بعد از آن ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارد عمل می شود.امر مبارزه با قاچاق کالا باید مردمی شود . بر اساس قانون در عرصه کالاهای قاچاق باید اتحادیه صنفی خودشان راساً وارد شوند که در واقع سطح اول برخورد اتحادیه های صنفی هستند سطح دوم اتاق های اصناف هستند و بعد از آن ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارد عمل می شود.

*محمود بازاری ،‌ مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالا سازمان توسعه تجارت:

طی چهار ماهه نخست سال جاری در بخش‌هایی از جمله پتروشیمی، صنعت، فرش دستبافت، صنایع و تولیدات صنعتی، کشاورزی و سایر اقلام عمده رشد خوبی داشتیم که نسبت به ارقام سال گذشته قابل اشاره است.

*محمدنادر محمدزاده ،‌ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران:

۵۰ پروژه راه و مسکن در استان تهران در هفته دولت به ارزش دو هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال ( ۲۱۴ میلیارد تومان) به بهره برداری رسید.

*محسن صالحی نیا ، معاون وزیر صنعت:

شروع تولیدات جدید پژو با سهم ۲۰ درصدی ایران – ظرف ۶ ماه به برنامه های خود در خصوص افزایش ساخت داخل تولیدات مشترک(داخلی سازی ۴۰ درصدی) دست پیدا خواهیم کرد.

*عباس کشاورز ، معاون وزیر کشاورزی:

در ارتباط با برخی از محصولات مانند گندم توانسته‌ایم زمین زیرکشت را کاهش و بهره‌وری را افزایش دهیم. در زمینه برنج ودرتولید شکر نیز به­رکورد خوبی دست یافته‌ایم و بر­آنیم با تولید مناسب مانع واردات شویم.

*علی کاردر ،‌ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

آغاز تولید از لایه نفتی پارس جنوبی با نصب FPSO و انجام اتصالات نهایی سرچاهی تا پایان سال جاری محقق می‌شود.

*باباخانی رئیس هیات مدیره یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان گسترش:

همزمان با سال اقتصاد مقاومتی، نخستین کارخانه ساخت انواع شیرآلات کنترلی و هوشمند صنایع راهبردی نفت و گاز و پتروشیمی و دیگر صنایع سنگین با صرف ۴ میلیون یورو هزینه ارزی و ١٩٠ میلیارد ریال در شهرک صنعتی شمش آباد آماده بهره بردارى است.

*صفایی ،معاون وزیر جهاد کشاورزی:

پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری تجهیز و نوسازی اراضی خوزستان و سد کرخه در راس اقدامات است که اگر به درستی اجرا شود، می تواند ده درصد تولید ملی ایران را در حوزه کشاورزی افزایش دهد.

*کاوه خاکسار ، مدیرکل غلات و محصولات اساسی:

برای حمایت از تولید داخلی هرگونه واردات برنج در فصل برداشت همچنان ممنوع است. پیش بینی می شود با توجه به وضعیت خوب تولید امسال ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن شلتوک و حدود ۲ میلیون و۳۰۰ هزارتن برنج سفید تولید شود.

*فرشاد حیدری ، معاون نظارتی بانک مرکزی:

برای حصول به حکمرانی نظارتی کارا و اثربخش بر شبکه بانکی کشور، بانک مرکزی الگوی پارادایمی تدوین کرده که مبتنی بر آخرین دستاوردهای نظارت بانکی در دنیاست.

*احمد زارعی ، سرپرست طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

۱۲ طرح در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در اولویت طرح های پتروشیمی قرار گرفته است. از این طرح ها ۳ طرح پتروشیمی لرستان، مهاباد و اوره آمونیاک شیراز به بهره برداری رسیده است.

منبع : صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.