13 شهریور, 1395

برنامه ششم بر اساس خودکفایی و رشد درون زا نیست/ مشاوران اقتصادی دولت اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند

یعقوب محمودیان گفت: از آنجا که اقتصاد و کشور ما دارای شرایط خاصی است بسیاری از سیاست های اقتصاد سرمایه داری برای اقتصاد ما مناسب نبوده و جواب نمی دهد.

یعقوب محمودیان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه درباره لایحه برنامه ششم توسعه به خبرنگار تراز گفت: نکته کلی که در برنامه ششم وجود دارد این است که طبق این برنامه کشور به جای حرکت به سمت خودکفایی و رشد درون زا به سمت تئوری های نظام سرمایه داری و اقتصاد باز خواهد رفت.

وی افزود: اتفاقا این حرکت با تاکید بر ارتباط به خارج از مرزها خواهد بود در حالیکه که نظام اقتصاد باز برای اقتصاددهایی مانند ژاپن یا اکثر کشورهای اروپایی مانند هلند که هیچ تهدید و تحریمی از سوی بیرون از مرزها آن اقتصادها را تهدید نمی کند مناسب است.

محمودیان تصریح کرد: از آنجا که اقتصاد و کشور ما دارای شرایط خاصی است بسیاری از سیاست های اقتصاد سرمایه داری برای اقتصاد ما مناسب نبوده و جواب نمی دهد.

این کارشناس اقتصادی گفت: بر این اساس ما باید تا حدی به خود کفایی برسیم و در صورت نیازبعد از رسیدن به خودکفایی به سمت اقتصاد باز حرکت کنیم نه اینکه از همان ابتدا به سمت تئوری های نظام سرمایه داری برویم. وی درباره تبعات پیروی از اقتصاد باز در شرایط فعلی اظهار داشت: در این صورت هرگاه غرب بخواهد می تواند ما را تحت فشار قرار داده و برای اقتصاد ما مشکلاتی ایجاد کند.
وی درباره تفکرات اقتصادی دولت یازدهم بیان داشت: باز صد رحمت به آقای نوبخت که حداقل تئوری های کینزرا قبول داشته و حداقل در مواردی به نقش و جهت دهی دولت به اقتصاد اعتقاد دارد.

محمودیان خاطرنشان کرد: اگر موضوعاتی مانند برنامه های توسعه نیز به افراد دیگری که اصلا اعتقادی به غیر از نظام سرمایه داری ندارند واگذار می شد آن زمان کار واویلا بود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: حالا آقای نوبخت به واسطه محل تحصیل و تفکرات نهادگرایی که دارند باز تا حدودی به حضور دولت در اقتصاد و نقش اقتصاد مقاومتی بیشتر اعتقاد دارد وگرنه بسیاری از تئوریسن های حاضر در دولت اصلا به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارند.
وی ادامه داد: این افراد معتقدند هر جا که دولت حضور داشته باشد ویرانی و خرابکاری به بار می آورد.

محمودیان با اشاره به طراحی هوشمندانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مفاد سیاست های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه به اقتصاد بازار احترام گذاشته به دنبال رسیدن به خودکفایی نیز است لذا به نظر می رسد این سیاست ها با تفکرات بسیاری از افراد حاضر در دولت همخوانی ندارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دولتی ها چون می دانند چشم های زیادی در حال نظاره و پیگیری اقدامات آن ها است نمی خواهند خودشان را در تنگنا قراردهند.

وی در خاتمه در توضیح  این موضوع بیان داشت: دولت قصد ندارد خیلی مصداقی و علنی برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل کند لذا با بی برنامگی یا دوبرنامگی در کشور قصد دارد دست خودش را بازگذاشته و قدرت مانور بیشتری در مسائل اجرایی داشته باشد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.