11 شهریور, 1395

باید از فضای ارتباطمان با کشورها حداکثر استفاده را به خصوص در عرصه اقتصاد مقاومتی داشته باشیم

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز ما شاهد هستیم که فضای قهر غربی ها تغییر کرده و ما شاهد ارتباط آنان هستیم که متاثر از توافق هسته ای است، و این فضایی است که باید حداکثر استفاده را به خصوص در عرصه اقتصاد مقاومتی از آن بکنیم، زیرا اقتصاد با سیاست گره خورده است.

علاءالدین بروجردی روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تاکید بر این که ما در عرصه سیاست خارجی با بحران ها و تغییرات مهمی در منطقه مواجه هستیم، گفت: امروز سیاست های عربستان با شکست متعددی مواجه شده است، همچنین با اتفاقات مختلف در عراق، سوریه، فلسطین و یمن رو به رو هستیم؛ همچنین سیاست گذاری جدیدی را عربستانی ها با تحریک آمریکایی ها در نقطه مقابل ما انجام داده اند که آفت جدیدی در عرصه سیاست خارجی است.
وی تاکید کرد: ظرفیت بالقوه ما برای گسترش رابطه به خصوص با همسایگانمان بیشتر از وضعیت بالفعلمان است که عوامل خاص خودش را دارد.
بروجردی اضافه کرد: امروز ما می بینیم که فضای قهر غربی ها تغییر کرده و شاهد ارتباط آنان هستیم که متاثر از توافق هسته ای است و این فضایی است که باید حداکثر استفاده را به خصوص در عرصه اقتصاد مقاومتی از آن بکنیم، زیرا اقتصاد و سیاست گره خورده است.
وی با یادآوری این که یکی از بندهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی صادرات ماست، گفت: ما اگر نتوانیم رابطه مان را با کشور ها تنظیم کنیم، طبیعتا جایی برای صادرات وجود نخواهد داشت، اگر صادر نکنیم تولیدمان نیز دچار مشکل می شود، باید تولید را افزایش داد تا صادرات انجام شود و این دو از هم تاثیر می پذیرد.
بروجردی اضافه کرد: در شرایطی دولت آقای دکتر روحانی سرکار آمد که ما با تحریم های گسترده مواجه بودیم و به لحاظ اقتصادی فشارها بالا بود و هم منطقه دچار بحران های متعدد بود و این که موضوع تحریم ها و هسته ای از مشکلات پیش رو بود و بالاخره این توافق هسته ای صورت گرفت که البته از دید من هم نکات مثبت و هم نکات منفی دارد.
وی تاکید کرد: بسته شدن پرونده پی ام دی کار بسیار مهمی بود که اتفاق افتاد، امروز میزان نفت ما تقریبا صادراتش به میزان سهمیه اپک ماست، امروز برخی از تحریم ها برداشته شده است و در این راستا ما باید حق مسلم خود را در بقیه مراحل تحریم بگیریم.
وی تصریج کرد: در هر صورت مسیری که انتخاب شده تصمیم گیری حساب شده نظام بود، ولی حتما پایه اقتصادمان نباید بر فرض حل مشکلتمان از برجام باشد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.