11 شهریور, 1395

تنبلی اجتماعی گسترده سد راه اقتصاد مقاومتی

کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک کشور گفت: مبارزه با دو عنصر توهم و تنبلی اجتماعی از طریق آگاهی از آمار و ارقام حقیقی و افزایش بهره وری عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است.

دکتر محمدحسین قدیری ابیانه در جلسه فرهنگی مهندسین صنعت و کشاورزی که با موضوع «اقتصاد؛ معبر یا سد نفوذ» در کانون بسیج اراک برگزار شد، با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد  مقاومتی اقدام و عمل بر لزوم تقویت روحیه کار و تلاش عمومی تاکید کرد و گفت: تامین کننده مطالبات مردم مشخصا دولت نیست بلکه عموم مردم با افزایش سطح بهره وری خود می توانند گامی بزرگ در این راستا بردارند.

وی از افزایش سطح حقوق ها به عنوان مطالبه مردم یاد کرد و افزود: راهکار تحقق این مطالبه آن است که درامد سرانه کشور افزایش یابد. با کار و تلاش بیشتر و افزایش کمی و کیفی ساعت مفید کار می توان به این مهم دست یافت.

قدیری ابیانه افزود: مبارزه با دو عنصر توهم و تنبلی اجتماعی از طریق آگاهی از آمار و ارقام حقیقی و افزایش بهره وری عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است، این در حالی است که ایران در زمینه تنبلی اجتماعی مقام دوم را در جهان دارد.

وی با اشاره به ساعت مفید کار در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها گفت: متاسفانه ساعت کار مفید در ایران فقط ۲۲ دقیقه است، این درحالی است که کشور ژاپن و کره جنوبی به ترتیب ۸ و ۹٫۵ ساعت زمان مفید کار دارند. نکته دیگر اینجاست که در ایران فروش نفت سهم عمده ای در تامین بودجه جاری کشور دارد و کشور کره جنوبی از این منابع بی بهره است.

قدیری ابیانه گفت: پرهیز از اسراف و داشتن روحیه قناعت منجر به کاهش تقاضا و افزایش سرمایه گذاری های گسترده و کاهش بیکاری می شود.

وی با اشاره به وجود مشکلات بانکی در دوران پسابرجام گفت: وجود رابطه با آمریکا در حل مشکلات بانکی بی تاثیر است چرا که کشورهایی همچون سوریه هستند که علیرغم رابطه با امریکا درگیر تحریم و مشکلات دیگر هستند.

وی در پایان ضمن مذموم دانستن خودتحریمی در همه کشورها، افراد را دعوت به داشتن روحیه کار و فعالیت کرد و گفت: خرید کالای داخلی در همه کشورهای جهان امری پسندیده و مرسوم است و توصیه می کنم مردم به جای کالای داخلی، کالای خارجی را از سبد کالای زندگی خود خارج کنند.

قدیری ابیانه در حاشیه این جلسه به ایسنا گفت: کسانی که تعامل با آمریکا را بر حقوق هسته ای ما ارجح می دانند تعامل را با تصور باز شدن راه ها و تبدیل دشمنی ها به دوستی ها، برمی گزینند و این نشان دهنده دشمن ناشناسی این افراد است.

وی خطرناکتر از پروژه نفوذ که یک عامل بیرونی است را تنبلی اجتماعی گسترده و داشتن الگوی مصرف نادرست عنوان کرد که یک عامل درونی و بسیار تاثیرگذار در اقتصاد کشور است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.