11 شهریور, 1395

بررسی مناطق آزاد و نقش آن در توسعه اقتصادی در دولت

هیات وزیران در جلسه روز چهارشنه خود به ریاست روحانی رییس‌جمهور، به بررسی گزارشی درخصوص «شکل‌گیری و روند تحولات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور» پرداخت.

این گزارش به بررسی عملکرد سازمان‌های مناطق آزاد در دوران سی ماهه اقتصاد مقاومتی (ابتدای اسفند ۹۲ الی انتهای مرداد ۹۵) در قالب چهار عنوان شامل انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و نیز تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج پرداخته است.

بر این اساس، جمعا ۱۰۴ واحد تحقیقاتی و صنعتی در حوزه فناوری‌های پیشرفته و دانش‌بنیان در سازمان‌های مناطق آزاد تجاری – صنعتی مستقر شده اند که با توجه به رویکرد مناطق و ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری‌های پیشرفته در تمامی مناطق در سال جاری، در آینده نزدیک شاهد رشد فزاینده واحدهای تحقیقاتی – صنعتی دانش بنیان و فناور در مناطق آزاد خواهیم بود.

در حوزه گسترش و تسهیل تولید، درحال حاضر بیش از هزار واحد صنعتی – تولیدی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی مستقر هستند که حدود ۳۲۰ واحد از آنها در دوران سی ماهه اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری رسیده‌اند که در این دوران جمعا حدود ۶۰۰۰ شغل مستقیم صنعتی ایجاد شده است.

همچنین بیش از ۳۴۰ طرح سرمایه‌گذاری صنعتی نیز در این دوره موفق به اخذ مجوز سرمایه‌گذاری و آغاز فعالیت‌های ایجادی و ساخت و ساز گردیده‌اند که این واحدها پس از بهره‌برداری حدود ۱۵۰۰۰ شغل مستقیم صنعتی ایجاد خواهند نمود. برای انجام این مأموریت بودجه‌ای بالغ بر ۲۱۹۵ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

در حوزه صادرات کالا و خدمات، ارزش صادرات کالای تولیدی در مناطق آزاد به خارج کشور بالغ بر ۷۶۰ میلیون دلار گزارش گردیده است. ارزش صادرات مجدد نیز در همین دوران به ۴۳۷ میلیون دلار رسیده که برای تحقق این امر بودجه‌ای بالغ بر ۵۲۰۰ میلیارد ریال اختصاص داده شده است.

به منظور تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج و براساس مجوزهای سرمایه‌گذاری صادره توسط سازمان-های مناطق آزاد، میزان سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ۱۹۲۳ میلیون دلار ثبت گردیده و بودجه‌ای بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد ریال به ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت توسعه سرمایه‌گذاری اختصاص یافته است.

منبع : عصر اقتصاد

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.