11 شهریور, 1395

ضرورت افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

معاون اقتصادی و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی بابیان این که تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند افزایش سهم ایران از بازارهای جهانی است، گفت که ایران با وجود منابع و استعدادهای فراوان در بخش‌های مختلف، تنها نیم درصد از سهم بازارهای جهانی را در اختیار دارد.

معاون اقتصادی و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه شرکت‌های نفتی ایران ۵۳۰ میلیارد دلار بدهی دارند، افزود: اقتصاد ایران تا تحقق برنامه‌های افق ۱۴۰۴ فاصله زیادی دارد.

دژپسند افزایش رشد ۱۱درصدی اقتصادی ایران، کاهش شیب تورم و افزایش تولید محصول استراتژیک گندم تا قرار گرفتن در مرز خودکفایی را از دستاوردهای دولت یازدهم برشمرد و بیان کرد: کشور در آستانه یک جهش اقتصادی است که با همدلی و تعامل مسئولان محلی و کشوری می‌توان به روند توسعه امیدوار بود.

وی با اشاره به نیروی انسانی توانمند در سطح مدیریت‌های کلان کشوری، بالا بودن تعداد دانش آموخته‌های دانشگاهی و منابع طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان ظرفیت تبدیل به یکی از مناطق توسعه یافته کشور را دارد. او عملیات اجرایی طرح چهارخطه راه بابامیدان، گچساران به بهبهان اشاره کرد و افزود: تکمیل این طرح، کهگیلویه و بویراحمد را به یکی از مراکز اصلی اقتصادی کشور تبدیل می‌کند.

دژپسند با یادآوری برنامه ریزی برای اجرای چهار طرح تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی در گچساران، گفت: تکمیل این طرح‌ها رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم را به دنبال خواهد داشت. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه گچساران ۲۵ درصد از نفت کشور را تولید می‌کند، گفت: توسعه این شهرستان متناسب با ظرفیت‌های آن نیست.

غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: بهره‌وری نامناسب از صنایع پایین دستی نفت و گاز و کم بودن تخصیص آب از رودخانه‌ها و سدها در سال‌های گذشته سبب شده است شهرستان گچساران با وجود تلاش‌های سه سال اخیر، همچنان با مشکلاتی مواجه باشد.

وی گفت: وجود ۲۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مستعد، اجرای طرح‌های آبیاری نوین در گچساران و باشت و ایجاد زیرساخت‌های توسعه طرح‌های صنعتی مانند برق و آب از نیازهای اساسی گچساران برای شتاب بخشی به توسعه است.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود: احداث ۳۰ چمن مصنوعی فوتبال، شروع به کار نوسازی سه هزار واحد مسکونی بافت فرسوده، شتاب بخشی به طرح‌های بزرگ اقتصادی مانند طرح انتقال آب به زمین‌های کشاورزی امامزاده جعفر و اخذ مجوز برای اجرای چهار طرح اقتصادی و اشتغالزای صنایع پایین دستی پتروشیمی از خدمات ماندگار دولت تدبیر و امید در این شهرستان‌ها محسوب می‌شود.

تاجگردون به اجرای ۴۲۰ طرح عمرانی و اقتصادی در شهرستان‌های گچساران و باشت در دولت یازدهم اشاره کرد و خواستار تلاش بیشتر مسئولان برای رونق بیشتر آبادانی در این ۲ شهرستان شد.

وی با اشاره به اینکه میانگین سرانه درآمد مردم کهگیلویه و بویراحمد ۶۰ درصد میانگن کشوری است، گفت: بهبود درآمد مردم استان نیازمند ۱۸ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری است. شهرستان‌های گچساران و باشت با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.