10 شهریور, 1395

برخی برای اقتصاد مقاومتی چشم به لطف بیگانگان دوخته‌اند

تولیت آستان قدس رضوی گفت: برخی از افراد برای نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی چشم به لطف و توانمندی‌های بیگانگان دارند.

 حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی  صبح امروز در دومین روز از اجلاس سراسری بسیج اساتید که در سال همایش‌ها صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: بدون تردید اگر در امور جذبیت علمی، عزم عملی و دوراندیشی وجود داشته باشد ۳ پایه موفقیت به وقوع پیوسته است.

وی ادامه داد: در حوزه‌های مختلف آنچه باید جامه عمل بپوشد در نگاه و فرهنگ قرآنی این است که انسان برای نجاتش چگونه زیستی و  سیره و منشات عملی خود دعوت به اندیشه، عمل و ساختن آینده توحیدی شده است باید در نظر داشت جامعه انسانی به عنوان یک امانت و هدایتگران بشر به عنوان امانتداران بوده و دانشمندان به عنوان وارثان این امانت معرفی شده‌اند که باید این امانت الهی را در مسیر رشد و تعالی و انجام شدن قرار دهند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه این سیر باید با هدایت اندیشمندان صورت گیرد، خاطرنشان کرد: تفاوت نگاه توحیدی با دیگر دیدگاه‌ها در سایر جوامع در تفاوت بین بروید و بیاید است؛  بسیاری از مصلحان و آنانی که دایعه اصلاح دارند، مردم را به سمت زندگی پاک سوق می‌دهند؛ که این دید بروید است.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: تفاوت فرهیختگی و منورالفکری در جامعه عالمیت آن است که جامعه علمی می‌گویند بیایید و خود را در جایگاه برتر قرار داده و خود دانشمند واصل هستند.

وی با تأکید بر اینکه صرف بیان فرمول علمی گره‌گشا نیست، خاطرنشان کرد: نوعی دلدادگی، عشق، ارادت و پیوند بین امام و امت هم به همین معنا تفسیر می‌شود نه از نوع ارتباطی که هر مسئولی با مردم دارند؛ فرهیختگان ما باید مردم را دعوت به حسنی کنند که جامعه بشری را از بلایا مصون می‌دارد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به سوگند ذات مبارک باری تعالی به قلم، تصریح کرد: آن مستوری که در قلم وجود دارد که خداوند سوگند یاد کرده توحید و ترسیم باید و نبایدی است که آینده انسان را بیان کرده و بتواند راهگشای زندگی جوامع باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار داشت: در بیان و نگارش نباید محافظه‌کاری کرد و ویژگی کسانی که در راه خدا قلم می‌زنند خوف نیست بلکه خشیت است فرهیخته‌ای که در راستای اصلاح مور اجتماعی و از در فرهیختگی که جایگاه ممتازی به او داده قلم می‌زند ترسی ندارد که نیاز به محافظه‌کاری داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما هم اکنون نیاز به استقلال علمی داریم که در پرتو قرآن انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در این حوزه منظور این نیست که با اساتید خارجی مراوده نداشته و یا آثار را  ترجمه نکنیم بلکه این است که به منابع بسیار عمیق و مبانی محکم و اجتهاد تمدن‌سازی که داریم که یکی از پرتوهای آن انقلاب اسلامی و دیگری بیداری اسلامی است تکیه داشته باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی افزود:  این نوع از اجتهاد می‌تواند در حوزه‌های مختلف برای پرسش‌ها پاسخ داشته باشد که این موضوع نیاز به کار و تلاش مجتهدان و فرهیختگی دارد؛ همچنین ما سخن از استعلای علمی داریم زیرا در پرتو قرآن کریم هستیم و باید معلوم باشد در علوم دستی برتر داریم که البته این موضوع تا حدودی خود را در جهان نشان داده است.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: در محافل علمی فرهیختگان ما نشان دادند آنچه برای ما نسخه می‌نویسند خود ما برتر آن را داریم در عالم امروز در هر حوزه‌ای که فرهیختگان وارد شده‌اند موفق بوده‌اند.

وی ادامه داد: آنچه موضوع کرامت ذاتی انسان است به همه داده شده و کرامت اکتسابی در پرتو تلاش و مجاهدت به دست می‌آید باید در نظر داشت ما در پرتوی کریمانی هستیم و باید به باور عمیق به داشته‌های خودمان برسیم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در حوزه عمل به اقتصاد مقاومتی نگاه‌ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: برخی نگاه به دستان بیرون دارند و نگاهشان به داشته‌ها و لطف دیگران بوده و نگاه دیگر به دستان جوانان امیدوار هستند امام بزرگوار مردم، جوانان و خدا را باور داشتند و مهم‌تر از آن به ایمان در مورد فرهیختگی دانشمندان ما رسیده بودند.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: در دوران جنگ بسیاری از راه‌ها بر روی ما بسته بودند اما این توانمندی را توسط جهاد سازندگی، سپاه، ارتش و بسیج آن روز به دست آوردیم.

وی با بیان اینکه آنچه امروز به دست سینمای هالیوود  و ۷۰۰۰ کانال به خاورمیانه القا می‌شود فرهنگ نظام سلطه است، تصریح کرد: اما فرهنگ انتظار فرهنگ امید و مقاومت است اگر امروز در عالم هر جا سخن از ایران اسلامی رفته استقلال آفرینی و استعلا آفرینی کرده به علت همین فرهنگ است.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: آنچه که مقام معظم رهبری در مشهد فریاد زدند در واقع سخنان راهبردی برای جامعه امروز ما یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بوده و حتما ملت ما و فرهیختگان این توانایی را دارند که این کشور و مملکت را با استعلا و استقلال علمی و اقتصادی و تکیه بر داشته‌های بسیارمان به آن سمتی که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند هدایت کنند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در برجام رخ داده است، بیان کرد: امروز با گذشت این مدت از موضوع برجام اثبات شده که طرف مقابل عهدشکن هستند زیرا به قولشان نمی‌توان اعتماد داشت زیرا میثاق و سوگندشان را می‌شکنند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود:  آنانی که برخلاف هشدارهای رهبری اعتقاد داشتند برای پیشرفت اقتصادی باید بیگانگان کمک کنند امروز باید به این باور برسند که همه باید بسیجی عمل کنند تا بتوان در اقتصاد به موفقیت رسید به بیان دیگر همان فرهنگی که جنگ را اداره کرد باید حالا جنگ اقتصادی را مدیریت کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در ارتباط با شاخصه‌های اجرای اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ قناعت، جلوگیری از اسراف، خرید تولید داخلی و  سایر مواردی از این دست باید مورد توجه قرار گیرد باید در نظر داشت که بسیاری از مسائل اخلاقی که در اقتصاد مقاومتی مورد نیاز است باید از خانه آغاز شوند.

وی ادامه داد: اساتید فرهیخته باید کمیسیون‌هایی در حوزه مسائل پولی و مالی، اقتصاد دانش بنیان، مدیریت مالی و دیگر مواردی از این دست ورود داشته باشند.

تولیت آستان قدس رضوی مدیریت را دارای بالاترین نقش در شکل دادن سازمان دانست و افزود: در صورت مدیریت مطلوب می‌توان با اعتبار کم و با نیروی انسانی و ابزار کار متوسط سازمان را متحول کرد باید به دستگاه‌های اجرایی در میدان عمل نسخه اراده داد که به همه نشان دهند که ما می‌توانیم.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه هم اکنون ۶ ماه از سال گذشته و اقدامی برای اقتصاد مقاومتی انجام نشده، خاطرنشان کرد: خوف داریم که بقیه سال نیز بگذرد و کاری صورت داده نشود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه اقتصاد آستان قدس رضوی باید بر ۲ پایه نذر و وقف بگذرد، تصریح کرد: سایر اقدامات اقتصادی باید با شأن آستان قدس رضوی هماهنگی داشته باشد وقتی به آینده برخی از کارها و مشارکت‌ها نگاه می‌کنیم تعدادی از تناقضات را می‌بینیم.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: هم اکنون قصد بر این است  چند مرکز خرید ساخته شود و ۲۰۰ تا ۳۰۰ مغازه برای فروش برندهای خارجی در آنها قرار گیرد که این موضوع تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: در شهری که هم اکنون هزار تخت بیمارستانی نیاز دارد اگر آستان قدس رضوی قصد ورود داشته باشد در این موضوعات ورود دارد.

وی با بیان اینکه تنها سخن گفتن در مورد اقتصاد مقاومتی چاره مشکلات نیست، خاطرنشان کرد: مردم باید احساس کنند که اقتصاد مقاومتی در زندگی آنها تأثیر داشته است و با توجه به اقتصاد مقاومتی برجام را باید با مصون سازی و تأکیدات مقام معظم رهبری ادامه داد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.