10 شهریور, 1395

صندوق های بورسی، فرصتی برای جذب سرمایه های مردم

صندوق های جسورانه بورسی که مدت کوتاهی از راه اندازیشان می گذرد، فرصت مناسبی برای ایجاد پیوند میان اقتصاد دانش بنیان و مردم محور در الگوی اقتصاد مقاومتی است. سازوکار حاکم بر این صندوق ها می تواند سرمایه های مردمی را از طریق بورس جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری در آنها جذب نماید؛ بنابراین می توان برای این صندوق ها چشم اندازی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی متصور بود.

یکی از مؤلفه های مهم اقتصاد مقاومتی، تلاش در جهت رشد شرکت های دانش بنیان در کشور است. این مهم در ماده دو سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است. همچنین از دیگر مولفه های اقتصاد مقاومتی، مردمی سازی اقتصاد است که ماده یک سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، با ذکر “توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه از طریق فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی کشور” به آن اشاره دارد. بنابراین بررسی صندوق­های سرمایه گذاری جسورانه بورسی (۱) به عنوان یکی از ابزارهای مناسب مشارکت مردم برای سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان که منجر به ایجاد پیوند میان اقتصاد دانش بنیان و مردم محور در الگوی اقتصاد مقاومتی می شود، حائز اهمیت است.

تأمین مالی و تجاری سازی ایده های نوآورانه، همواره جزو مشکلات و دغدغه­های اصلی شرکت­های دانش بنیان بوده است. به منظور ارائه خدمات مالی به این شرکت­ها، نهاد­هایی همچون صندوق­های پژوهش و فناوری، صندوق دولتی نوآوری و شکوفایی و موسسات توسعه فناوری مانند موسسه نخبگان، طی سال­های گذشته در کشور شکل گرفته­اند.

مشارکت فعال در طرح­های نوآورانه از نوع سرمایه گذاری خطر پذیر، جزو مأموریت­های اصلی این مجموعه­ها قلمداد شده است. اگرچه نهادهای فوق الذکر پروژه­های محدودی را در این فضا تجربه کرده­اند، اما ساختار آن­ها اجازه مشارکت مردم را در این مدل سرمایه­گذاری نمی­دهد. در نتیجه در کشور نیاز به نهادی مالی وجود دارد تا بتواند سرمایه­های در دست مردم را به سمت سرمایه گذاری در توسعه کارآفرینی و رشد صنعت دانش بنیان هدایت کند. یکی از این نهادها که در این زمینه می تواند نقش آفرینی نماید، بازار سرمایه از طریق صندوق های سرمایه گذاری جسورانه است.

بازار سرمایه ایران در سال­های گذشته رونق چشمگیری پیدا کرده است. ارزش این بازار بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است  که هم حجم قابل توجهیست؛ از طرفی با توجه به شفافیت عملکرد شرکت­ها در بورس و نظارت بر معاملات، اعتماد مردم برای سرمایه­ گذاری در این بستر شکل گرفته است.

صندوق­های سرمایه­گذاری جسورانه بورسی، نهادهای مالی تازه تأسیسی هستند که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت دریافت می نمایند. چند خصوصیت­ مهم، این صندوق­ها را از دیگر نهادهای سرمایه­گذاری متمایز می کند:

  • تیم کارشناسی فنی و اقتصادی خبره که طرح­های با پتانسیل رشد سریع را از غیر آن تشخیص می­دهد.
  • تیم مدیریتی و مالی که توان مشارکت با شرکت­های دانش بنیان را داراست.
  • حضور نهاد بورس به عنوان سهامدار در بدنه مدیریتی صندوق جسورانه.
  • عمر محدود(حداکثر هفت ساله) صندوق­های جسورانه بورسی.
  • قابلیت مشارکت آحاد مردم در طرح­های دانش بنیان از طریق تابلوی معاملاتی بازار بورس و خرید سهام.
  • هدایت سرمایه­های سرگردان جامعه در جهت رشد شرکت­های دانش بنیان.

ساز و کار صندوق­های جسورانه بورسی در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است. این ساز و کار بدین صورت است که ابتدا شرکت­های دانش بنیان طرح­های خود را به این صندوق­ها ارائه می­دهند؛ صندوق نیز طرح­های دریافتی را در چند مرحله از نظر فنی، اقتصادی و میزان ریسک مورد کارشناسی قرار داده و پس از بررسی­های به­عمل آمده، طرح­های مناسب (بین ۵ تا ۱۰ طرح) را برای انجام مذاکرات نهایی و عقد قرارداد انتخاب می­کند؛ پس از تأیید سازمان بورس، امکان پذیره نویسی و جذب سرمایه­های مردمی برای مشارکت در پروژه­های فناورانه فراهم می­گردد؛ طبق اساسنامه صندوق­ها، ۱۰ درصد سرمایه لازم برای هر پروژه از طریق سهامداران صندوق و مابقی ۹۰ درصد از طریق پذیره نویسی در بورس تأمین می­شود؛ پس از طی مدت یک تا دوسال از پیشرفت پروژه، شرکت جدیدی با سهامداری صندوق جسورانه و شرکت دانش بنیان تأسیس می­گردد؛ این شرکت تازه تأسیس قابلیت ورود به تابلوی معاملاتی بازار بورس را دارا می­باشد.

نکته قابل توجه آن است که هدفگذاری صندوق­های بورسی رساندن طرح نوآورانه به مرحله ثبات بوده و بعد از رسیدن شرکت به مرحله سوددهی و آمادگی برای عرضه در بورس، مبادرت به عرضه عمومی اولیه سهام (۲) می­کنند. بدین ترتیب صندوق­های جسورانه با افزایش چشمگیر ارزش سهام خود در شرکت نوآور و فروش سهم خود در بورس کسب سود کرده و از شرکت خارج می­گردند.

با این اوصاف، صندوق­های سرمایه­ گذاری جسورانه بورسی فرصتی مناسب برای جذب بلندمدت سرمایه­ های عمومی در جهت رشد شرکت­های دانش بنیان و تحقق اقتصاد مقاومتی خواهند بود که بایستی از فرصت این صندوق ها با در نظر گرفتن سازوکارهای انگیزه بخش جهت جذب سرمایه های مردمی استفاده شود.

منبع : مسیر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.