10 شهریور, 1395

ساختار بانک و بورس کشور از مهمترین موانع است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: قرار دادن تعریف اقتصاد مقاومتی در چارچوب نوینی از مبانی، اهداف، مذهب، فقه، ساختارهای قانونی و بنگاه‌های اقتصاد مقاومتی راه‌های اقدام و عمل در این حوزه است.

، عبدالحسین خسروپناه رئیس موسسه حکمت و فلسفه در هفدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید در سالن صبای شهر مشهد با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سال ۷۹ سیاست‌های ابلاغی اقتصاد کشور را در زمینه‌های مختلف بیان کردند، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ۲۴ بند در سال ۹۲ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و ایشان در بحث اقتصاد مقاومتی ۳ سؤال مطرح کردند که اقتصاد مقاومتی چه هست و چه نیست؟ آیا تحقق‌پذیر است یا خیال‌پردازی است؟ الزامات اقتصاد مقاومتی چیست؟

رئیس دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی افزود: مقام معظم رهبری ۶ نکته را در پاسخ به سؤال اول مطرح کردند که الگوی متناسب با نیازهای کشور، اقتصاد درون‌زا، اقتصاد مردم‌محور، اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد عدالت‌محور واقتصاد فراگیر در تمام عرصه‌ها پاسخ ایشان به این سؤال بود.

خسروپناه ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی و ریاضت اقتصادی نیست و ظرفیت‌های موجود کشور از قبیل سرمایه‌های انسانی، جایگاه اقتصاد کشور، منابع طبیعی، موقعیت ممتاز کشور، بازار چند صد میلیونی داخلی و کشورهای همسایه، زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تجربه‌های مدیریتی متراکم، تجربه‌های پیشرفت در صنعت داخلی در شرایط تحریم نشان می‌دهد اقتصاد مقاومتی تحقق‌پذیر است.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه با اشاره به سیاست‌ها و الزامات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، دانش‌محوری، عزم جدی مسئولان، برنامه‌ریزی، بهبود شاخص‌های کلان، تشکیل قرارگاه فرماندهی، مردم‌محوری، گفتمان‌سازی، فسادستیزی، عزت و استقلال، حمایت از درون‌زایی، اصلاح مدیریت بانکی، شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک گرفتن از بسیج از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی است.

وی عدم پیگیری طرح‌ها، سطح‌نگری، سرخوردگی و تصور غلط حل شدن مشکلات با کوتاه آمدن از عقاید را از جمله موانع اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: به نظر من علت مشکلات اقتصادی وجود پارادوکس‌های اقتصادی و فرهنگی در اقتصاد مقاومتی است.

خسروپناه افزود: فروش یا عدم فروش نفت، قاچاق و امنیت استان‌های مرزی، کاهش و افزایش سود بانکی، حاکمیت مبانی سکولاریسم و اومانیسم در امور اقتصادی، حاکمیت فقه فردی در خدمت بودن فقه رایج برای اقتصاد سرمایه‌داری از جمله پارادوکس‌های این بخش است. به طوریکه ساختارهای اقتصادی ما یک ساختار سرمایه‌داری است و حتی از فقه رایج برای این ساختار استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: در این سال‌ها شاهد عدول بخشی از جبهه انقلاب به سوی سکولاریسم بوده‌ایم و عده‌ای از این جبهه فاصله گرفتند بنابراین نبود فرهنگ کار با مدیریت جهادی نیز یکی از مشکلات اقتصاد مقاومتی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: قرار دادن تعریف اقتصاد مقاومتی در چارچوب نوینی از مبانی، اهداف، مذهب، فقه، ساختارهای قانونی و بنگاه‌های اقتصاد مقاومتی راه‌های اقدام و عمل در این حوزه است.

خسروپناه گفت: برخی می‌خواهند اقتصاد مقاومتی را در بستر فکری سرمایه‌داری قرار دهند، ما باید به فقه نظام اقتصادی بپردازیم نه فقه فردی را در خدمت نظام سرمایه‌داری قرار دهیم.

وی با بیان اینکه ساختار بانک و بورس از مهمترین موانع اقتصاد مقاومتی و منشاء فساد به شمار می‌رود، گفت:‌بیش از ۹۰ درصد این ساختار در اختیار کمتر از ۵ درصد جامعه است و هر چه تمرکز ثروت نهادینه شود تمرکز فقر هم نهادینه می‌شود.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه گفت: نیروهای انقلابی مانند سپاه و بسیج باید به میدان آمده و مدل‌های مختلف اقتصاد مقاومتی را کاربردی کنند. البته تا حدودی این کار شروع شده است ولی من صلاح نمی‌دانم گزارش آن را ارائه دهم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.