8 شهریور, 1395

حفظ پایداری منابع دغدغه اصلی محیط زیست در اجرای اقتصاد مقاومتی است

مدیرکل محیط زیست همدان عنوان کرد: تمام دغدغه ما در اجرای اقتصاد مقاومتی حفظ پایداری منابع است بدین معنا که در حوزه کشاورزی کسری مخازن آب‌های زیرزمینی را لحاظ کرده و در عین حال در درازمدت از فعالیت‌های کشاورزی برخوردار باشیم.

محمدرضا محمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، اظهار کرد: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان الزام و تکلیف تمام دستگاه‌ها است تا در این زمینه وارد شوند و در راستای تسهیل برای میل به اقتصاد مقاومتی تلاش کنند.
وی افزود: در حوزه محیط زیست تعریفی از اقتصاد مقاومتی داریم که برگرفته از تعریف مقام معظم رهبری به عنوان مبتکر اقتصاد مقاومتی است و باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم در برابر تکانه‌ها و شوک‌هایی که ممکن است کشور را تهدید کند، پایداری‌مان را حفظ کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: پایداری مفهومی است که در بطن موضوع توسعه و حفظ محیط زیست نهفته است به طوریکه تلاقی چشمگیری بین مفهوم اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سبز وجود دارد.

۸۰ درصد هم‌پوشانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و محیط زیست
محمدی عنوان کرد: برای تئوری کردن موضوع و پوشش خلأهای نظری، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش محیط زیست را با سیاست‌های ابلاغی ایشان در زمینه اقتصاد مقاومتی تطبیق داده‌ایم که بالای ۸۰ درصد هم‌پوشانی وجود دارد.
وی تأکید کرد: بنابراین معتقدیم اگر سیاست‌های مقام عظمای ولایت در بخش محیط زیست را عملی کنیم عملا توانسته‌ایم به نظر ایشان در حوزه اقتصاد مقاومتی که به محیط زیست برمی‌گردد، جامه عمل بپوشانیم.
محمدی تأکید کرد: تمام دغدغه ما در اجرای اقتصاد مقاومتی  حفظ پایداری منابع است بدین معنا که در حوزه کشاورزی به نحوی رفتار کنیم که بتوانیم کسری مخازن آب‌های زیرزمینی را لحاظ کرده و به نحوی از آب بهره ببریم که در درازمدت از خروجی‌های فعالیت‌های کشاورزی برخوردار باشیم نه اینکه همانند تجربه دو دهه اخیر منابع را به نحوی مصرف کنیم که جایگزین نشوند و در کوتاه‌مدت در مواجهه با تکانه‌هایی نتوانیم منابع را مدیریت کنیم.

تسهیل استقرار صنایع و همراهی آنها با محیط زیست
وی ادامه داد: تسهیل استقرار صنایع و همراهی آنها با محیط زیست بسیار حائز اهمیت است به طوریکه این نگاه از گذشته وجود داشته و امروز پررنگ‌تر است و همراه واحدهای صنعتی عمل می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم با ایجاد شرایطی برای فعالیت واحدهایی که همراه محیط زیست هستند، به معنای واقعی کلمه به توسعه پایدار دست یابیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با تأکید بر اینکه گوش ما ازگذشته برای شنیدن حرف‌های صنایع شنواتر است، بیان کرد: عزمی هم با ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری در بخش محیط زیست و الزامات حقوقی و قانونی بالادستی و نگاه مدیریت ارشد استان ایجاد شده و خوشبختانه امروز این تلازم جا افتاده است که رخداد هر توسعه‌ای لزوما باید ملاحظات زیست‌محیطی داشته باشد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.