23 آبان, 1394
به ریاست جهانگیری برگزار شد؛

تصمیمات جدید در شورای عالی آب/ کشور از خشکسالی خارج می‌شود؟

جلسه شورای عالی آب به ریاست معاون اول رئیس جمهور با ارائه گزارش بارندگی و اقدامات لازم برای نجات رودخانه کارون برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب با اشاره به گزارش رئیس سازمان هواشناسی در خصوص وضعیت بارندگی کشور، از بارش‌های اخیر ابراز خرسندی و اظهار امیدواری کرد روند بارش‌ها استمرار داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور، رفع آلودگی رودخانه کارون و اصلاح وضعیت فعلی این رودخانه را از اولویت‌های مهم دولت برشمرد و با تاکید بر اینکه دولت تردیدی برای انجام این کار مهم ندارد، گفت: رودخانه کارون باید در طول برنامه ششم توسعه کشور به صورت جدی ساماندهی شود.

وی همچنین با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح‌های کاهش آلودگی رودخانه کارون، بر لزوم تشکیل کارگروهی جهت اولویت بندی این طرح‌ها و تعیین روش‌های تامین مالی در قالب برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه در هر فعالیت اقتصادی و تولیدی که انجام می شود، باید ملاحظات زیست محیطی حتما در نظر گرفته شود، افزود: واحدهای تولیدی و صنعتی باید برای پساب ناشی از فعالیت‌های خود چاره اندیشی کنند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست لازم است به این واحدها هشدارهای لازم را بدهد و البته در عین حال مشوق‌هایی از سوی دولت برای این واحدها تعیین شود تا در صورتی که به تعهدات خود در طول برنامه زمانبندی عمل کنند، از حمایت دولت برخوردار شوند.

وی اظهارداشت: رودخانه کارون بزرگترین رودخانه کشور است که بخش زیادی از آب مورد نیاز شرب و کشاورزی از این رودخانه تامین می شود و حیات این منطقه نیز وابستگی زیادی به این رودخانه دارد، از این رو دولت نمی تواند نسبت به وضعیت فعلی رودخانه کارون بی تفاوت باشد.

جهانگیری افزود: ساماندهی و رسیدگی به رودخانه کارون در طول برنامه ششم توسعه یکی از برنامه های قطعی دولت است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز برنامه ریزی خوبی برای این موضوع به عنوان یک اولویت خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ضرورت تکمیل تصفیه خانه شرق اهواز به عنوان یکی از طرح‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب‌های این شهر، تصریح کرد: تکمیل این تصفیه خانه یکی از طرح‌هایی است که رئیس جمهور در سفر به استان خوزستان وعده آن را به مردم این استان داده و سازمان مدیریت باید در اسرع وقت منابع مورد نیاز اجرای این طرح را تامین کند.

در این جلسه که وزیر نیرو، استاندار خوزستان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان هواشناسی کشور حضور داشتند، گزارشی از وضعیت بارندگی کشور ارائه شد و رئیس سازمان هواشناسی اعلام کرد که براساس پیش بینی های این سازمان، انتظار می رود وضعیت بارش‌های کشور در سال جاری در حد نرمال و بالاتر از حد نرمال باشد.

همچنین گزارشی در خصوص طرح‌های اجرایی کاهش آلودگی رودخانه کارون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد و نماینده این سازمان به تشریح طرح‌های پیشنهادی، متولیان هر پروژه، اعتبارات مورد نیاز و زمان‌بندی اجرای طرح‌ها پرداخت.

در پایان این نشست مقرر شد کارگروهی متشکل از وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی، سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی کشور و حفاظت محیط زیست و استانداری خوزستان تشکیل شود و طرح‌هایی که در کمیته تخصصی به تصویب رسیده را مورد بررسی قرار داده و پس از اولویت بندی این طرح‌ها و بررسی راهکارهای تامین مالی، دستورالعمل لازم برای آن را تدوین کنند.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.