8 شهریور, 1395

ساخت توربین و تجهیزات ویژه نفت در دوره تحریم عملیاتی شد

مدیران و دست اندرکاران تولید نفت در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جوب امروز با حضور وزیر نفت به تشریح دستاوردهای دولت در بخش نفت پرداختند.

عبدالامیر حویزاوی در همایش بررسی دستاوردهای دولت در بخش نفت که امروز با حضور وزیر نفت در اهواز در حال برگزاری است اظهارداشت: با تولید ۳ ملیون بشکه نفت در حال انجام بزرگترین وظیفه ذاتی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در سطح کشور و استان خوزستان هستیم.

وی با اشاره به نقش برجسته شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در تولید نفت افزود: بیش از ۸۰ درصد تولید نفت خام کشور در منطقه شرکت مناطق نفتخیز جنوب رقم می‌خورد.

مدیرعامل شرکت مهندسی توربین مناطق نفت‌خیز گفت: در زمان تحریم‌ها تجهیزاتی را از جمله ماشین آلات و سایر دستگاه‌ها را برای تولید نفت و گاز بعد از برجام برای تولید حداکثری آماده کردیم.

هدف تحریم‌ها تضعبف صنعت راهبردی نفت بود

مدیر تولید و عضو هیئت مدیره شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در این همایش گفت: تحریم‌های شدید و غیرعادلانه با اهداف مختلف به ویژه تضعیف صنعت نفت ایران توسط دشمنان انجام شد چرا که صنعت نفت در کشور یک نقش راهبردی دارد که البته باید این نقش را با هدف کاهش آسیب پذیری کمتر کنیم.

وی افزود: به دلیل تحریم‌ها روزانه یک میلیون بشکه از تولید نفت کاسته شد. شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ۴۰۰هزار کیلومتر مربع محدوده جغرافیایی در ۵ استان دارد که سهم عمده آن در خوزستان است.

رضا دبیری بیان داشت: اکنون ظرفیت تولید ۳ میلیون بشکه در طول روز را داریم که ۲ میلیون بشکه از این میزان برای صادرات به خارک فرستاده می شود.

وی به گستردگی حجم عملکرد مناطق نفتخیز جنوب اشاره کرد و گفت: ۲۷هزار کیلومتر در ابعاد مختلف خط لوله داریم که از آنها بهره برداری می‌کنیم و همچنین از ۲ هزار چاه فعال استفاده می‌کنیم.

۱۶۰مدیر تولید مناطق نفتخیز جنوب گفت: تاسیسات مختلف در شرکت مناطق وجود دارد. بیش از ۸۰ درصد گاز مملکت در شرکت مناطق نفتخیز جنوب تولید می‌شد که با توسعه شرکت پارس جنوبی؛ سهم شرکت مناطق کمتر شده است.

دبیر گفت: در ۲۲ اسفند ۹۴ وزیر نفت دستور داد که تولید نفت را از ۲ ملیون و ۵۰ هزار بشکه در روز به بیش از ۳ میلیون بشکه ظرف مدت ۳ ماه برسانیم که این امر محقق شد.

وی با توجه به سختی‌های تولید نفت برای مردم خوزستان نیز گفت: سهم مردم خوزستان کمتر از کارکنان شرکت نفت نبوده چرا که تبعات تولید نفت را تحمل کردند.

نقش مردم خوزستان در  تولید انرژی کمتر از کارکنان نفت نیست

حمید دریس نیز در ادامه همایش اظهارداشت: اینکه شرایطی را ایجاد کردیم که در حین تحریم‌ها کمترین آسیب را ببینیم جزو افتخارات نظام و دولت جمهوری اسلامی به شمار می رود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی در بخش نفت یعنی شرایط کشور به گونه ای باشد که شرایط جهانی سبب ایجاد تغییرات منفی در سطح کشور نشود.

مدیر امور فنی شرکت و عضو هیئت مدیره در صنعت نفت گفت: در زمان تحریم‌ها اگر چه از نظر مالی و بودجه مشکلات زیادی داشتیم ولی کمترین تاثیرات را در ایجاد ظرفیت تولید داشتیم به طوری که ظرفیت سازی در شرایط تحریم متوقف نشد.

وی افزود: چون تحریم بودیم با همت و تلاشی که در خودمان به وجود آمد توانستیم بسیاری از قطعات مهم مربوط به صنعت نفت مثل توربین و ماشین آلات را در کشور بسازیم.

دریس افزود: نمی‌خواهم بگویم که تحریم‌ها تاثیر نداشته ولی در حین تحریم صنعت نفت به طریقی عمل کرد که کمترین تاثیرات منفی بر تولید و ظرفیت سازی به وجود آمد.

وی افزود: صنعت نفت در زمان تحریم‌ها بخشی از اقتصاد مقاومتی را در خودش ایجاد کرد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.