8 شهریور, 1395

در مقابل تحریم، اقتصاد مقاومتی کردیم و تحریم را شکست دادیم

وزیر داگستری گفت: در مقابل تحریم واقعا اقتصاد مقاومتی کردیم و تحریم را شکست دادیم و این دستاورد بزرگی برای ملت ما بود.  به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت الاسلام پورمحمدی در جمع خبرنگاران با اشاره به شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: شهید متصل به خدا می‌شود، خدایی می‌شود و از خودش می‌گذرد و از عالم […]

وزیر داگستری گفت: در مقابل تحریم واقعا اقتصاد مقاومتی کردیم و تحریم را شکست دادیم و این دستاورد بزرگی برای ملت ما بود.

 به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت الاسلام پورمحمدی در جمع خبرنگاران با اشاره به شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: شهید متصل به خدا می‌شود، خدایی می‌شود و از خودش می‌گذرد و از عالم ماده که فنا شدنی است عبور می‌کند و جاودانه می‌شود.افتخار می‎کنیم که در چنین جامعه‎ای که عطر شهادت و ایثار است زندگی می کنیم.

وزیر دادگستری تصریح کرد: خواری و لعن بر کسانی است که این افراد را از ما گرفته‌اند. یک طرف شهید رجایی با این عظمت و یک طرف دشمنان که با این خواری و خفت مورد لعن ملت ما هستند.

پورمحمدی اضافه کرد: شهیدان الهام‌بخش و الگوی جامعه ما هستند و رمز ماندگاری این است و امیدواریم این راه را بتوانیم ادامه دهیم.

وی بیان کرد: سال‌ گذشته سال سختی از نظر اقتصادی برای ما بود چون هنوز تحریم‌ها برداشته نشده بود و امکان فروش نفت برای ما نبود و مشکل دوم عوارض تحریم بود که بانک‌ها، واردات و صادارت، حمل و نقل، بیمه، سرمایه‌گذاری و… مشکل داشتند.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: مساله دوم کاهش قیمت نفت بود که دشمنان ما به تحریم بسنده نکردند و قیمت نفت را در ۱۵ سال گذشته به پایین‌ترین حد رساندند قبلا نفت را با قیمت ۱۴۰ دلار فروختیم میانگین سال ۸۵ تا ۹۰ قیمت نفت ما  بالای ۱۰۰ دلار بوده است.

پورمحمدی افزود: بیش از ۲ میلیون بشکه نیز نفت صادر می‌کردیم. در سال ۹۴ قیمت نفت سی و چند دلار بوده، یعنی یک سوم میانگین قیمت سال ۸۵ تا ۹۰ بود. در آن زمان ۲ میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم.

وی با بیان اینکه درآمد سال ۹۴ ما یک ششم درآمد سال ۹۰ بود، اظهار کرد: جزو کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت هستیم. شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده نفت در سال ۹۴ میانگین ۲٫۷ درصد رشد منفی داشتند، ولی در همین سال سخت جمهوری اسلامی ۱٫۱ درصد رشد داشت.

وزیر دولت یازدهم تصریح کرد: در مقابل تحریم واقعا اقتصاد مقاومتی کردیم و تحریم را شکست دادیم و این دستاورد بزرگی برای ملت ما بود. در بسیاری از کشورها این موضوع باعث تورم ۳ درصدی شد اما در کشور ما در آن شرایط سخت ۲ درصد تورم کاهش پیدا کرد.

پورمحمدی اضافه کرد: وقتی توانستیم تحریم را پشت سر بگذاریم به تولید قبل تحریم رسیده‌ایم و بازار خود را پیدا کردیم. امروز نسبت به سال گذشته که در این زمان ۹۷۰ میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم، ۱ میلیون ۹۰۰ بشکه صادر می‌کنیم.

وی بیان کرد: ۲۴ درصد در ۵ ماهه اول امسال تخلیه بارگیری در بنادر بیشتر بوده است. بیشتر صادارت غیرنفتی انجام داده‌ایم.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: سال ۸۷ – ۸۸ ، ۳۷ میلیارد دلار صادارت افزایش پیدا کرد و سال بعد ۲۷ میلیارد دلار سال ۹۲، ۱۲ میلیارد دلار واردات بیش از صادارت بود.

پورمحمدی اظهار کرد: در همین شرایط سخت سال گذشته واردات ۴۱ میلیارد دلار و صادارت غیرنفتی ۴۲ میلیادر دلار شد. امسال در سه ماه اول ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تراز مثبت تجاری پیدا کردیم و عملا رشد ۴٫۴ درصد رسیدیم.

وی تصریح کرد: نرخ رشد کشاورزی ۱۵٫۵ در طول سه سال گذشته بود و در همین استان لرستان گندم تولیدی ۳۰۰ هزار تن بوده، ولی امسال ۵۱۰ هزارتن بوده است.

وزیر دادگستری اضافه کرد: لرستان به عنوان استان نمونه اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است. امروز شاهد تحولاتی عظیمی در سطح لرستان هستیم. این استان از قبل دچار مشکلاتی بوده ولی رشدی که در سرمایه‌گذاری پروژه‌ها ظرف ۲سال گذشته دارد، واقعا مثال زدنی است.

پورمحمدی بیان کرد: ۱۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در لرستان در حال انجام است و پروژه‌های خوبی مانند راه آهن و گازرسانی، پتروشیمی کشت و صنعت و …در این استان درحال اجرا است.

وی افزود: در استان لرستان ۸ هزار هکتار زمین دیم در حال تبدیل به آبی است و ۱۰ هزار هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز می‎شود.

این وزیر اضافه کرد: کار گلخانه‌ای که در لرستان اتفاق افتاده است سبب می‌شود که بهتر از آب بهره‌برداری شود. ۲۵۰۰ کیلومتر  رودخانه و مسیر عبور آب در استان وجود دارد.

پورمحمدی تصریح کرد: در استان در زمینه صنعت تولید ماهی بستر کارآفرینی و ایجاد اشتغال فوق‎العاده‌ای وجود دارد. سه سد در دستور ساخت است که همین آب را حفاظت می‌کند.

وزیر دادگستری با بیان اینکه مسئولان و مدیران برای ساختن استان عزم خود را جزم کنند، اظهار کرد: بسترهای گردشگری بسیار مهم است و کارهای خوبی در این زمینه در استان لرستان در حال انجام است.

پورمحمدی با اشاره به قاچاق کالا در کشور گفت: کشور ما ۸۸۰۰ کیلومتر مرز دارد. با ۱۵ کشور همسایه هستیم. در سال ۹۲ در زمینه قاچاق به عدد ۲۵ میلیارد دلار رسیدیم.

وی با بیان اینکه کارهای خوبی در راستای مبارزه با قاچاق کالا صورت گرفته است، افزود: درآمد کمرگی ما از ۷ میلیارد تومان ظرف سه سال گذشته به ۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.