8 شهریور, 1395

مسائل اقتصادی باید به مردم واگذار شود

وزیر کشور با اشاره به عزم دولت برای رونق تولید گفت: واحدهای تولیدی برای برگشت به چرخه تولید هر چه تسهیلات بخواهند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه یکشنبه در نشست مدیران، فعالان اقتصادی و برگزیدگان استان اظهار داشت: اینکه قوانین در بعضی مواقع اشکال دارند درست است و باید آن‌ها اصلاح شوند اما غیر از قوانین باید فرهنگ کار و تولید نیز در کشور اصلاح شود.

وی گفت: در لایه‌های مختلف جامعه باید فرهنگ کار و تلاش جای بیفتد و اقتصاد مقاومتی سند راهگشای مشکلات اقتصادی جامعه کنونی است، طرحی که همه افشار جامعه آن را پذیرفته و بر آن تاکید دارند.

وی  تصریح کرد: ۳ استان به صورت پایلوت برای طرح‌های اقتصاد مقاومتی انتخاب شده‌اند و در این طرح به دنبال حل مشکلات همه استان‌ها و توسعه اقتصادی کشور هستیم.

وزیر کشور با اشاره به تلاش دولت برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی افزود: دولت مجاب به اجرای این طرح است و مقام معظم رهبری هم تاکید بر واگذاری امور به استان‌ها کرده‌اند و به همین علت طرح بودجه برمبنای هزینه در دولت مطرح و قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

رحمانی فضلی با اشاره به تعامل بانک‌ها  و تفاوت آنها با ۳ ماه قبل گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی، بانک‌ها در حرکتی خودجوش سود تسهیلات را پایین  آورده‌اند و تسهیلات در اختیار واحدهای تولید می‌گذارند تا شرایط تحقق این امر در کشور هر چه سریع‌تر فراهم شود.

عدالت محوری از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است

وی با اشاره به توازن نامتوازن در کشور گفت :باید توزیع امکانات به طور متوازن تقسیم شود و توزیع ناعادلانه مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: کشور دچار تنوع اقلیمی است که هر نقطه به نوع خود کاستی‌ها و مشکلاتی دارد باید با  توازن این مشکلات را کمتر کنیم تا  مردم مناطق کمتر توسعه یافته مجبور به مهاجرت نشوند.

وزیر کشور با اشاره به سیر تاریخی مدیریتی در کشور از قبل از انقلاب تصریح کرد:  ۵۳ درصد منابع کشور در تهران تمرکز پیدا کرده و شاید در آینده یک سوم جمعیت کشور در تهران و اطراف تمرکز پیدا کنند.

وی گفت:  امروز پس از انقلاب توانستیم از نظر زیرساخت به یک عدالت نسبی برسیم اما در حوزه تولید و درآمد شکاف‌ها بیشتر شده و در حال بیشتر شدن است.

رحمانی فضلی تاکید کرد: وضع توازن و تعادل در کشور حل نشود با مشکلات و مسائل بزرگی روبرو خواهیم شد که امر توازن و تعادل توسط مقام معظم رهبری نیز چند بار تاکید شده است.

احزاب و گروه‌ها هیچ مشکلی در کشور ندارند

وزیر کشور افزود: کشور در یک آرامش خوبی قرار دارد و اینکه گاهی رسانه‌ای مطلبی می‌نویسد و فردی پاسخ می‌دهد یک چیز طبیعی است و در جامعه دموکراسی چنین چیزی مورد انتظار است.

رحمانی فضلی تاکید کرد: احزاب و گروه‌ها هیچ مشکلی در کشور ندارند و برای صدور مجوز هم هیچ مشکلی ندارد و هر که قانون را رعایت کند می‌تواند مجوز بگیرد و فعالیت کند.

وی با تاکید بر اینکه برای بودن در بازار رقابت باید به تکنولوژی و استاندارد مجهز شویم، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در دنیا رقابت کنیم و کالا صادر کنیم باید به موضوع استانداردهای مختلف توجه کنیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: همه ما باید دست به دست هم دهیم تا کشور را متحول کنیم و برای جذب سرمایه‌گذار در هر استان، استانداران باید برای سرمایه‌گذاران جلسه بگذارد و برای آنها فرش قرمز پهن کند و ظرفیت استان را بیان کند و آنها را برای سرمایه‌گذاری در استان جذب کند.

وزیر کشور تاکید کرد: نگاهی که دولت باید متولی همه امور باشد اشتباه است بلکه مسائل اقتصادی باید به مردم واگذار شود.

رحمانی فضلی  درباره قوانین دست و پاگیر هم گفت: باید برخی از قوانین اصلاح شود و مشکلات باید از سوی کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع به وزارت کشور ارسال شود.

وزیر کشور با یادآوری شرایط کشور در سال ۹۱ در بخش‌های مختلف اظهار داشت: آن زمان من در دیوان محاسبات کشور بودم و در زمینه نرخ رشد اقتصادی اختلافاتی بین مجلس و دولت وجود داشت و دیوان مامور شد این موضوع را بررسی کند که پس از محاسبه آمار نگران کننده بود.

وزیر کشور گفت: در سال ۹۱ شرایط کشور به صورتی بود که ما با یک بی‌ثباتی در حوزه اقتصاد روبرو بودیم و اختلافات داخلی بین سران قوا وجود داشت و تحریم ها افزایش یافته بود و یک همگرایی جهانی علیه ایران شکل گرفته بود.

رحمانی فضلی افزود: امروز در حوزه سیاست داخلی شاهد آرامش و وحدت در کشور هستیم و سران قوا به صورت منسجم و مستمر باهم نشست دارند و همه فکرها یکی است و اگر موضوع اختلافی هم وجود داشته باشد با رهبر معظم انقلاب مشورت می کنند و همه تابع معظم له هستند.

دولت و مجلس پای کار اقتصاد مقاومتی هستند

وزیر کشور با اشاره به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: همه نظام و علمای علم اقتصاد، اقتصاد مقاومتی را قبول دارند و مردم نیز در این زمینه حتما کمک خواهند کرد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: امروز دولت و مجلس پای کار اقتصاد مقاومتی هستند و اراده جمعی بر این است که مشکلات حل شود.

وی تاکید کرد: در همین شرایط ما واحدهای تولیدی داریم که محصولات آن در بازارهای اروپایی به فروش می رسد.

وزیر کشور با بیان اینکه امروز ایران امن ترین کشور برای حضور سرمایه‌گذاران است گفت: در شرایط کنونی برخی سرمایه‌گذاران حاضرند پیش قرارداد با ما ببندند پس باید همه در استانها تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر این امر تحقق پیدا کند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.