6 شهریور, 1395

اقتصادمقاومتی موجب انسجام و وحدت خواهد شد

رحمانی فضلی با بیان اینکه اقتصادمقاومتی مانند جنگ و جهاد است، مردم را مهم ترین مولفه اقتدار و امنیت ملی عنوان کرد و ادامه داد: وجود جوان بیکار ناراضی خود تهدیدی برای امنیت است. از سویی دیگر اقتصادمقاومتی موجب انسجام و وحدت خواهد شد بنابراین ما ناگزیر از اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی هستیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی، صبح شنبه در جلسه مشترک شورای اداری گنبدکاووس، آزادشهر و رامیان که در دانشگاه ازاد اسلامی گنبدکاووس برگزار شد، یکی از مشکلات کشور در بخش توسعه را عقب ماندگی تاریخی عنوان کرد و گفت: نمی توان در زمانی کوتاه آنها را برطرف کرد چون این مشکلات در طول سالها ایجاد و مطالبات دیگر نیز روی ان تلنبار شده است.

وی مردم را ولی نعمت دانست و با بیان این که زندگی راحت خواسته به حق مردم است، افزود: باید به گونه ای عمل کنیم تا مردم به ما اعتماد کنند، لذا باید صادقانه با آن ها سخن گفت.

رحمانی فضلی نقش مردم را در حل مشکلات بسیار مهم خواند با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در بخش اقتصاد، افزود: هزار هزار میلیارد تومان سرمایه در دست مردم است و باید آن را به سمت تولید و سرمایه گذاری هدایت کنیم.

وی سرمایه گذاری توسط مردم را عاملی برای افزایش درآمدهای مالیات و بهبود خدمات عمومی عنوان کرد و افزود: وابستگی به بودجه نفتی باعث شده مردم کمتر در اقتصاد مشارکت کنند.

وی خواستار ایجاد روحیه جهادی برای مشارکت مردم مانند زمان جنگ تحمیلی شد و ادامه داد: باید شرایط و بسترها را برای ورود مردم به کارها فراهم کنیم چراکه مردم محوری نخستین ویژگی اقتصاد مقاومتی است.

وزیرکشور عنوان کرد: باید این کار را از حوزه مصرف که نزدیک ترین حوزه به اقتصاد مقاومتی است شروع کنیم. باید مردم را به مصرف بهینه دعوت کنیم و فرهنگ پس انداز را به انان یاد بدهیم.

وی خواستار ایجاد زمینه مناسب برای حضور سرمایه گذاران بزرگ شد و تصریح کرد: منحنی رشد اقتصادی کشور نشان می دهد که این منحنی نرمال نیست و رشد فزاینده ندارد چون تابع مطلق منابع نفتی هستیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر پولی که به دست می اوریم را خوب هزینه نمی کنیم و بهره وری پایین است. این مسئله به این خاطر است که تمام کارها را با نگاهی دولتی می بینیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اقتصادمقاومتی مانند جنگ و جهاد است،  مردم را مهم ترین مولفه اقتدار و امنیت ملی عنوان کرد و ادامه داد: وجود جوان بیکار ناراضی خود تهدیدی برای امنیت است. از سویی دیگر اقتصادمقاومتی موجب انسجام و وحدت خواهد شد بنابراین ما ناگزیر از اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی هستیم.

رحمانی فضلی با اشاره به تفویض اختیارات به استانداران و فرمانداران اظهار کرد: دولت ۱۰۰ اختیار را به استانداران و فرمانداران تفویص اختیار کرده و برای هر استان نیز یک وزیر معین انتخاب کرده اند. باید توجه داشته باشیم که  چون منابع محدود و مطالبات زیاد است باید کارها را اولویت بندی کنیم و هرجایی که لازم است امور را واگذار کنیم.

وی یکی از برنامه های اقتصادمقاومتی را اجرای طرح رونق تولید برشمردوگفت: دولت تصمیم گرفت ۷ هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی را با ۱۶ هزار میلیارد تومان از رکود خارج کند که انصافا بانک ها به مقوله اقتصاد مقاومتی خوب ورود کرده اند. از همینجا هم اعلام می کنم که برای این سه شهرستان محدودیت تسهبلاتی برای رونق تولید واحدهای خود نخواهید داشت.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود به شرایط منطقه هم اشاره کرد و گفت: تکفیر و فرقه گرایی که پشت سر آن امریکا، اسراییل و ارتجاع قرار دارد، با رفتارهای وحشیانه خود چهره اسلام را که دینی رحمانی است، دین ترور و خشونت معرفی می کنند. ایران اسلامی در این دعواها میانه را می گیرد و با همه طرف ها گفتگو می کنر تا مشکلات منطقه حل شود.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.