6 شهریور, 1395

سهم محصولات ارگانیک در بازار ایران چقدر است؟

رئیس اتحادیه بارفروشان از افزایش سهم محصولات کشاورزی ارگانیک در بازار به ۳۵ درصد خبر داد و گفت:با توجه به جلسات متعددی که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم و تغییر رویکرد این وزارت خانه، ‌تولیدات ارگانیک روبه افزایش است.

مصطفی دارایی نژاد در مورد عرضه میوه ارگانیک در بازار و وجود فروشگاه‌های مربوطه اظهار داشت:‌ چند سالی است که حرف از میوه ارگانیک به میان آمده است اما عملا در بازار وجود نداشته و یا بسیار اندک بوده است اما حدود دو سال است که میزان تولید افزایش یافته و حدود ۳۵ درصد در سطح کشور میوه ارگانیک توزیع می‌شود.
وی ادامه داد:‌ فروشگاه‌هایی که برای عرضه این محصولات فعالیت می‌کنند به صورت حضوری از سر زمین این میوه‌های ارگانیک را تهیه و حتی خود کشاورز در برخی موارد با این فروشگاه‌ها قرارداد می‌بندند.
رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه حدود ۵ درصد از محصولاتی که در میدان مرکزی تهران عرضه می‌شود ارگانیک بوده که حدود ۶ الی ۷ قلم محصول است، گفت: با توجه به جلسات متعددی که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم و تغییر رویکرد این وزارت خانه، ‌تولیدات ارگانیک روبه افزایش است.
دارایی نژاد با اشاره به اینکه هنوز تولید محصولات ارگانیک اندک است و رضایت بخش نیست،‌خاطر نشان کرد: وزارت جهاد در این راستا جلسات آموزشی متعددی برای کشاورزان در راستای افزایش تولیدات ارگانیک برگزار کرده و مورد استقبال کشاورزان نیز قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه باید توزیع محصولات به صورت بسته بندی و درجه بندی باشد، تصریح کرد:‌ به تازگی در این راستا دستگاه‌هایی برای بسته بندی میوه از کشور هلند وارد شده و همچنین دستگاهی نیز در داخل کشوربه همین منظور تولید شده است، بنابراین مجموع این اقدامات نشان از تغییر رویکرد و حرکت به سمت تولیدات ارگانیک است که امیدواریم تا سال ۲۰۲۰ به نقطه مطلوب برسیم.
رئیس اتحادیه بارفروشان در پایان تأکید کرد:‌ با توجه به آموزش کشاورزان، اکثر آبیاری‌ها قطره‌ای شده و باید سم، کود و بذر نیز به سمت استاندارد سازی حرکت کند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.