3 شهریور, 1395

ضرورت حمایت بیمه‌ای از هنرمندان صنایع دستی

چند سالی است بیمه هنرمندان صنایع دستی کشور درگیر فراز و فرودهای بی شماری شده و حتی به تعلیق و قطع این خدمات و حمایت‌ها نیز انجامیده است، حال آنکه به گفته مسؤولان این عرصه «صنایع دستی تبلور عینی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید، زیرا در قالب آن می‌توان بر تقویت و ساماندهی صنایع خرد و صنایع خانگی کشور همت کرد».

مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با تأکید بر ادامه حمایت از هنرمندان صنایع دستی کشور به خبرنگار ما گفت: برای ارایه خدمات  بیمه به فعالان صنایع دستی با مشارکت سازمان تأمین اجتماعی به جایگزینی از طریق راستی آزمایی پرداختیم، زیرا جمعی پیش از این، از حمایت‌های یاد شده برخوردار بودند که امروز مستحق این امکانات به شمار نمی‌آیند. همچنین برای تحقق طرح‌های حمایتی و بیمه این گروه، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی باید منابع لازم را تأمین  کند که امیدواریم با افزایش درآمد کشوردر سال آینده این هدف محقق شود.
دیروز هم سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس از اضافه شدن پنج بند به ماده ۲۴ برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت:‌ این بندها با رأی مثبت اعضای کمیسیون تصویب شدند.
احد آزادی خواه افزود : بر همین اساس قرار شده در برنامه ششم، بحث بیمه شاغلان و هنرمندان صنایع دستی و میراث فرهنگی حل شود.
این سخنان در حالی نویدبخش روزهای بهتر برای هنرمندان این عرصه است که سال‌هاست بیمه، دغدغه جدی صدها فعال صنایع دستی محسوب می‌شود . هنرمندانی که بنا بر آمار موجود، ۵/۲ میلیون نفر هستند. حال آنکه  بنا براظهارات متولیان امر، ۴۲۴ هزار قالیباف و فعال حوزه صنایع دستی در کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قراردارند  که از این شمار نیز  ۸۷ درصد را قالی‌بافان  و ۱۳ درصد  دیگر را  شاغلان صنایع دستی تشکیل می‌دهند.
تردیدی نیست که اگر بخواهیم به هنر- صنعت قالی‌بافی به عنوان یکی از منابع درآمدی و اشتغالزای کشور که نقش ویژه‌ای در صادرات و ارزآوری دارد، نگاه مهربانانه‌ای داشته باشیم، باید بحث بیمه قالی‌بافان را- البته قالی‌بافان واقعی- جدی بگیریم.

منبع : قدس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.