3 شهریور, 1395

تولید ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور

وزیر بهداشت: درچارچوب اهداف سیاست‌های اقتصادمقاومتی، داروسازان موفق شده اند ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور را تولید و تامین کنند.

حسن قاضی زاده هاشمی در پانزدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان ایران، افزود: بخش عمده ای از فعالیت های حوزه سلامت به عهده ۲۰ هزار داروساز کشور است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  ادامه داد: سهم جامعه داروسازی در تولید کشور بی نظیر است و آنچه درباره اقتصاد مقاومتی مورد تاکید است داروسازان از سال ها قبل آغاز کرده اند.
قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در شروع دولت هشت نفر از برترین‌های علمی کشور از جمله برترین های جهان بوده‌اند، ادامه داد: اکنون این تعداد به ۳۶ نفر افزایش پیدا کرده است که ۵۰ درصد آن‌‌ها داروساز هستند و در صحنه‌های بین المللی حضور داروسازان ایرانی دیده می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تولید و تامین ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور  معایب و محاسنی نیز داشته است اما اگر این توان بومی نبود اکنون هزینه دارو چهار برابر بیش از آنکه مردم می پردازند بود و در کشور با یک بحران دارویی مواجه می شدیم.

تولید ۱۰۰ قلم دارو در ۳ سال گذشته

دکتر هاشمی ادامه داد: در ۳ سال گذشته دستاوردهای خوبی در تولید دارو داشته و با وجود کمبودها ۱۰۰ قلم دارو تولید کرده ایم و سهم ریالی تولید داخل از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش یافته است.
وزیر بهداشت افزود: در راستای طرح تحول نظام سلامت بیش از ۱۱ میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفته و ۱۰ هزار نفر پزشک نیز در سراسر کشور به کار گرفته شده اند.
هاشمی ادامه داد: واردات دارویی درطول عمر دولت یازدهم ۳۵۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده که این   یکی از دستاوردهای بزرگ این دولت است.
وزیر بهداشت گفت: بیمه‌ها طبق قانون موظف بودند در مدت یک ماه همه بدهی‌های خود را با بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی تسویه کنند که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است و امیدوارم نمایندگان  مجلس شورای اسلامی با رأی دادن به پیشنهاد اصلاحی بودجه دولت، این مشکل را حل کنند.
وی افزود: ما با دولتی شدن داروخانه‌ها مخالفیم زیرا اداره داروخانه‌ها توسط دولت بی‌ثمر است و اگر داروخانه‌های دولتی هم سالم اداره شوند ما با واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی استقبال می‌کنیم.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.