2 شهریور, 1395

نگاه به اشتغال تغییر کند، تعدد دانش‌آموختگان یک فرصت خواهد بود

حمزه با اشاره به لزوم حرکت دانشگاهیان به سمت تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان، گفت: در صورتی که اجتماع نخبگانی در قید استخدام دولتی نباشد، تعدد فارغ‌التحصیلان دانشگاه نه‌تنها یک معضل محسوب نمی‌شود بلکه یک فرصت است.

احمد حمزه؛ عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان و نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان تحقق اقتصاد مقاومتی را تنها راه ‌برون‌رفت از وضعیت اقتصادی کنونی کشور برشمرد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی محصور به زمان و یا شرایط سیاسی خاصی نیست و در همه حال باید اصلی‌ترین رویکرد اقتصادی کشور باشد. چه در زمان تحریم چه پساتحریم، اقتصاد مقاومتی تنها راه پایداری نظام‌اقتصادی کشور است.

حمزه با اشاره به لزوم ورود همه دستگاه‍‌‌ها و نهادهای کشور در موضوع اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: در رأس همه نهادهای کشور، قوای سه‌گانه باید داشته‌ها و توان خود را برای رونق اقتصاد مقاومتی و تحقق اهداف آن در جامعه به‌کار گیرند. قوای اجرایی بستر مناسب را فراهم کند، مجلس قوانین لازم را مهیا کند و دستگاه قضا نیز از رسالت نظارتی خود به‌نحو احسن استفاده کند.

عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس، اقتصاد دانش‌بنیان را رکن اصلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و با اشاره به انباشت قانون در این حوزه، اضافه کرد: یکی از رسالت‌های مجلس در قبال نگرش دانش‌بنیان، لغو قوانین مزاحم و اصلاح قوانین مورد نیاز براساس رویکردها و بندهای اقتصاد مقاومتی، است که این مهم باید با سرعت بیشتری انجام شود.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تزریق توان و تفکر نخبگانی به بدنه اقتصاد، اظهار داشت: تمام بندهای اقتصاد مقاومتی خاصه بند دوم به اهمیت به‌کارگیری اجتماع نخبگانی مخصوصاً در تولید محصولات وخدمات دانش‌بنیان اشاره دارد.

وی خاطرنشان کرد: نیروی تحصیلکرده و متخصص از ارکان اصلی اقتصاد دانش‌بنیان است. با این نگاه تعدد فارغ‌التحصیلان دانشگاه نه‌تنها یک معضل محسوب نمی‌شود بلکه یک فرصت است. البته به شرطی که نگاه به اشتغال تغییر کند و افراد اشتغال را در کارمندی دولت و یا استخدام در دانشگاه خلاصه نکنند و بخواهند به سمت تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان حرکت کنند.

حمزه یادآور شد: سیاست‌گذاری‌های علمی باید به سمت مهارت‌افزایی دانشجویان تغییر کند. به عبارت دیگر فرد باید در همان دوره دانشجویی با موازین و اصول کسب‌وکار دانش‌بنیان مانند مباحث مالیاتی، بازاریابی و حقوقی آشنا شود تا بتواند به بهترین‌شکل ممکن ایده و علم خود را از روی کاغذ به منصۀ‌ظهور برساند.

عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس ادامه داد: علم مادامی که به محصول و یا خدمت تبدیل نشود نمی‌تواند در روند پیشرفتی کشور تغییر محسوسی بگذارد. به عبارت دیگر برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان و پس از آن تحقق اقتصاد مقاومتی، باید داشته‌ها و یافته‌های جامعه علمی به عرصه دانش‌بنیان و ارزش‌افزوده وارد شود.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به لزوم ایجاد و گسترش تعامل و همکاری بین معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان گفت: این دو نهاد بیش از دیگر بخش‌ها با حوزه نخبگانی و دانش‌بنیان در ارتباط هستند به همین دلیل مشکلات و موانع را بهتر می‌دانند. بسیاری از این چالش‌ها در تعامل دوسویه با مجلس قابل رفع است.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.