2 شهریور, 1395

دولت به جای همایش‌ها و بخشنامه‌ها به قانون عمل کند

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس گفت: دولت بهتر است به جای همایش‌ها و بخشنامه‌ها به قانون عمل کند و ارز را تک‌نرخی کند تا رانت ارزی که پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی است، از بین برود.

محمد حسن‌نژاد در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۲ شهریور) گفت: چندین سال است رهبر معظم انقلاب در نام‌گذاری سال‌ها و ابلاغ سیاست‌های کلان بر مسائل اقتصادی از جمله حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و سایر مسئولین بر اجرای آنها ظاهرا اهتمام دارند. لیکن همانطور که همگان شاهدند توفیق چندانی حاصل نمی‌شود.

وی افزود: لازمه حمایت از تولید داخلی اخذ عوارض از واردات و پرداخت یارانه به صادرات است که در حال حاضر خلاف این قاعده در کشور صورت می‌پذیرد. به گونه‌ای که به واردات یارانه پرداخت و به تولید کنندگان صادر کننده داخلی جریمه تعلق می‌گیرد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه واردات عملا پرداخت می‌شود هر چند در آمار رسمی درج نمی‌شود و میانگین نرخ ارز مبادله‌ای تخصیص داده شده به وارد کنندگان ۳ هزار تومان و میانگین نرخ ارز بازار ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: بهای تمام شده هر دلار کالای وارداتی برای وارد کننده ۳ هزار تومان است و این در حالی است که مبنای قیمت‌گذاری برای فروش در بازار ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است و این یعنی پرداخت رانت ۳۰ هزار میلیارد تومانی از بیت‌المال به اقلیت واردکننده.

وی افزود: دولت بهتر است به جای همایش‌ها و بخشنامه‌ها به قانون عمل کند و ارز را تک‌نرخی کند تا رانت ارزی که پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی است، از بین برود.

نماینده مردم مرند و جلفا اظهار داشت: زمانی که نرخ سود تسهیلات با نرخ تورم سازگاری نداشته باشد کارایی و بهره‌وری سرمایه از بین خواهد رفت. زمانی که نرخ تسهیلات اعطایی ۴ درصد و تورم ۲۴ درصد باشد هر فعالیت غیراقتصادی توجیه یافته و با اخذ تسهیلات ارزان قیمت خرید کالای بادوام و اعلام ورشکستگی بعد از چند سال عملا نه تنها تولید و اشتغال صورت نمی‌گیرد بلکه منابع عمومی اتلاف و برخی ثروت‌هایی را به دست خواهند آورد.

حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: دولت به وعده‌های خود درخصوص کاهش نرخ بیکاری و رفع نواقص سیستم یارانه نقدی، عدم دست‌اندازی به منابع صندوق توسعه ملی، مقابله با فساد اداری به ویژه فساد مالی مسئولین بلندپایه و … عمل کند.

وی در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود در بخش‌های مختلف از مسئولان خواستار رسیدگی به این مشکلات و حل آنها شد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.