1 شهریور, 1395

توجه به زیرساخت‌ها مرکز ثقل اقتصاد مقاومتی در حوزه فوتبال

«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در حوزه فوتبال می‌تواند مصداق بارز توجه به زیرساخت‌ها باشد و در سالی که این عنوان برای آن انتخاب شده است، تیم‌ها باید در این حوزه فعالیت چشم‌گیر و قابل توجهی داشته باشند.

شهر اصفهان با داشتن دو تیم بزرگ و بین‌المللی سپاهان و ذوب‌آهن از حداقل امکانات فیزیکی برای رقابت در دیدارهای آسیایی‌اش محروم است.

مسابقات قهرمانی آسیا ابتدا در بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۲ با عنوان مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا برگزار شد؛ پس از آن این مسابقات تا سال ۲۰۰۲ با عنوان جام باشگاه‌های آسیا ادامه پیدا کرد اما این مسابقات از این سال یعنی ۲۰۰۲ با عنوان لیگ قهرمانان آسیا با شکل و شمایل جدید آغاز شد.

یکی از پارامترهای الزامی دوره جدید مسابقات لیگ قهرمانان تأکیدات AFC بر داشتن حداقل شاخص‌های فیزیکی است؛ این در حالی است که در ایران به جز تهران، تنها چند استان آن هم به صورت نصفه و نیمه از این امکانات برخوردارند.

همین موضوع باعث تحت تأثیر قرار دادن سهمیه تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نسبت به تیم‌های متمول عربی شده است؛ تیم‌هایی که روزی آرزوی باخت با اختلاف کم مقابل تیم‌های ایرانی را داشتند، اکنون به لطف همین سرمایه‌گذاری‌ها و امکانات فیزیکی فوتبال خود را از ایران نیز بالاتر کشیده‌اند.

تیم‌های متمول عربی با داشتن سرمایه‌های هنگفت، ابتدا زیرساخت‌های لازم را مهیا کردند و پس از آن به دنبال جذب مربیان و ستارگان بزرگ فوتبال رفتند به طوری که بازیکنان بزرگ دنیا بدشان نمی‌آید یکی دو فصل آخر فوتبالی‌شان را با دستمزدهای نجومی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس توپ بزنند.

** فوتبال ایران به سرعت هم‌رده‌هایش پیشرفت نکرده است

همین سرمایه‌گذاری‌ها باعث جذاب شدن مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شده است و سطح این مسابقات را بالاتر آورده است اما در این بین، تیم‌های ایرانی نتوانسته‌اند به این سرعت پیشرفت کنند و اگر روزی بردن تیم‌های عربی برای ایرانی‌ها کاری ساده بود، اکنون این گونه نیست.

در بین تیم‌های ایرانی، سپاهان با ۱۱ دوره حضور در لیگ قهرمانان آسیا پر ثبات‌ترین تیم ایرانی حاضر در این مسابقات بوده است؛ دیگر تیم اصفهانی یعنی ذوب‌آهن نیز با ۵ دوره حضور از تجربه آسیایی خوبی برخوردار است.

اما این در حالی است که این دو تیم هنوز از حداقل امکانات فیزیکی لازم نیز برای حضور موفق در این مسابقات برخوردار نیستند و با این سرعت پیشرفت فوتبال اگر فکری برای زیرساخت‌های آن نشود، روزی فرا خواهد رسید که فوتبال ایران از کشورهای عربی نیز عقب خواهد ماند.

لازمه هر موفقیتی امکانات است و امکانات برای موفقیت در فوتبال حضور استعدادهای درخشان در سطح مربیان و بازیکنان به همراه زیرساخت‌های فیزیکی است؛ از لحاظ داشتن استعداد که ایران جزو کشورهای پیشتاز شاید در دنیا باشد و در کشور بسیار مربیان و بازیکنان خوش‌فکر و استعداد وجود دارد.

** معدود امکانات و زیرساخت‌ها در ایران بر اثر تاکیدات و تهدیدات AFC به دست آمده است

اما از لحاظ زیرساخت متأسفانه در مقایسه با سایر کشورهای هم‌رده پیشرفت خوبی نداشته‌ایم؛ در استان اصفهان که جمعاً ۱۶ دوره دو تیم این استان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته‌اند، معدود امکانات موجود نیز بر اثر تأکیدات و تهدیدات AFC به دست آمده است.

دهه اخیر ورزشگاه فولادشهر را ورزش دوستان فراموش نکرده‌اند که از حداقل امکانات نیز برخوردار نبود و یا کمپ‌های تمرینی دو تیم بزرگ و پرطرفدار این استان؛ این درحالی است که دو تیم ذوب‌آهن و سپاهان از تیم‌های صنعتی به حساب می‌آیند و اوضاع اقتصادی آن‌ها نسبت به سایر تیم‌های کمی بهتر بوده است.

ورزشگاه نقش‌جهان نیز، نیازی بود که باید پیش از این تکمیل می‌شد و اگر این ورزشگاه در زمان مقرر خودش و یا حداقل کمی بعد از آن به افتتاح می‌رسید، حداقل استان اصفهان از داشتن یک ورزشگاه آبرومند بی‌نیاز می‌شد تا نخواهد در سال ۸۶ در ورزشگاه محقر فولادشهر از بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا میزبانی کند.

اگر روزی ساخت این ورزشگاه برای اصفهان یک آینده‌نگری بود، اکنون به یک نیاز مبرم تبدیل شده است و امید است مسؤولان با همتی که اخیراً برای تکمیل آن به کار بسته‌اند، این نیاز را برای شهر اصفهان به اتمام برسانند.

اما نیاز اصفهان تنها داشتند یک ورزشگاه آبرومند و بین‌المللی نیست و شهری مانند اصفهان باید چند کمپ تمرینی با استانداردهای بین‌المللی داشته باشد.

** ظرفیت بالای استان اصفهان برای داشتن کمپ‌های تمرینی

استان اصفهان با داشتن مناطق خوش و آب هوا این ظرفیت را دارد تا در اردوهای زمستانی و تابستانی میزبان سایر تیم‌ها باشد تا بجای خارج شدن ارز از کشور برای صرف اردو در کشورهای ترکیه و اوکراین و … این هزینه در داخل کشور صرف شود؛ این در حالی است که اکثر تیم‌های ما دولتی هستند و چه بهتر این صرفه جویی برای آن‌ها صورت گیرد.

نه تنها اصفهان، بلکه این ظرفیت در سایر استان‌های ایران نیز وجود دارد و باید به این ظرفیت‌ها بها داده شود که این مصداق اقتصاد مقاومتی در حوزه فوتبال است.

تیم‌های لیگ برتری می‌توانند با استفاده از صرفه‌جویی مابه‌التفاوت اردوهای داخلی و خارجی، کمپ‌های تمرین خود را تکمیل و به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کنند؛ بدین ترتیب در فوتبالی که سالیانه میلیاردها میلیارد پول از جیب بیت‌المال خارج می‌شود، پس از چند سال می‌توان حداقل به داشتن چند کمپ تمرینی و زیرساخت‌های حداقلی نازید.

استان اصفهان نیز با داشتن دو تیم ریشه‌دار و خوب سپاهان و ذوب‌آهن باید به این نکته توجه بیشتری کند و همان‌طور که فولاد مبارکه برای تکمیل نقش‌جهان پا پیش گذاشت، ذوب‌آهن نیز می‌تواند احداث و تکمیل یک کمپ پیشرفته و بین‌المللی را در استان اصفهان آغاز کند.

مشکلات مالی برای تمام ارگان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی وجود دارد اما اقتصاد مقاومتی یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌هایی که امکان کاهش آن وجود دارد و سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که کشور را به خودکفایی می‌رساند.

در دورانی که رکود سراسر کشور را فرا گرفته است، شاهد افزایش مخارج باشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال هستیم که این اصلاً آمار خوبی به شمار نمی‌آید و نقطه تاریک‌تر در این آمار افزایش هزینه‌های دو تیم کاملاً دولتی استقلال و پرسپولیس است.

** اقتصاد مقاومتی در حوزه فوتبال توجه و تکمیل زیرساخت‌هاست

اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در حوزه فوتبال می‌تواند مصداق بارز توجه به زیرساخت‌ها باشد و در سالی که این عنوان برای آن انتخاب شده است، تیم‌ها باید در این حوزه فعالیت چشم‌گیر و قابل توجهی داشته باشند.

همان‌طور که با تهدیدات AFC نسبت به کاهش سهمیه و عدم اجازه ورود به تیم‌های ایرانی، ورزشگاه‌های آسیایی ما دارای حداقل امکانات مورد نظر AFC شد، این روش می‌تواند برای سایر تیم‌ها نیز اعمال شود و سازمان لیگ با دادن فرصتی به تیم‌های لیگ برتری، برخی نیازهای باشگاه‌ها از جمله داشتن یک کمپ تمرینی استاندارد را طلب کند.

بد نیست فوتبالی که بیش از نیمی از آن توسط دولتی‌ها اداره می‌شود، سودی هم به جز سرگرم کردن مردم داشته باشد و بعد از چند سال امکانات و زیرساخت‌های فیزیکی ماحصل این سرگرمی برای مردم باشد.

فوتبالی که از آخرین قهرمانی آن سال‌ها می‌گذرد، مدت بسیاری است که مردم با دیدن آن دیگر لذت قبل را نمی‌برند؛ خالی شدن ورزشگاه‌ها نیز ریشه در همین نکته دارد که هواداران و فوتبال‌دوستان حاضر نیستند کم‌کاری بازیکنان میلیاردی تیم‌های محبوب‌شان را از نزدیک ببینند، در حالی که از پول و هزینه شخصی‌شان برای این موضوع زده‌اند.

اقتصاد مقاومتی محدود به یک حوزه نیست و باید در تمامی حوزه‌ها به دنبال راهکاری برای گسترش آن در جامعه بود؛ در حوزه فوتبال نیز شاید انتظار کاهش قراردادها انتظار گزافی باشد که سالیان سال این موضوع نه تنها کاهش بلکه افزایش پیدا کرده است اما می‌توان انتظار احداث و تکمیل پروژه‌های زیرساختی را از تیم‌های دولتی، نیمه‌دولتی و حتی خصوصی داشت.

گزارش از محمد حسین کیانی

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.