31 مرداد, 1395

حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی باید در اولویت باشد

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی از سازمان صنعت، معدن و تجارت خواست قاطعانه از اتحادیه‌ها بخواهند جنس خارجی از بازار جمع‌ آوری شود .

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در بیست و ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد ، اظهار داشت: شناخت جریان اقتصادی و اطلاع از وضعیت آن برای کسب نما و شمایی کامل از وضعیت اقتصادی استان برای اینجانب ضرورت داشت.
وی با بیان اینکه غالب مراجعات مردمی به دفتر نماینده ولی‌فقیه در دو صورت اتفاق می‌افتد، گفت: برخی وقتی کارشان از مسیر و روال طبیعی پیش نمی‌رود به ما مراجعه می‌کنند و برخی دیگر وقتی در مسیر و روال طبیعی به نتیجه نمی‌رسند برای حل مشکلاتشان به سراغ ما می‌آیند.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: گزارش استاندار جهت اطلاع یافتن از امور رخ‌داده در استان برای پاسخگویی به مراجعات مردمی مثمرثمر است. رسید.
* تاثیر نبود صنایع مادر در بی‌ثباتی اقتصادی خراسان رضوی
علم‌الهدی با اشاره به وضعیت اقتصادی استان و عدم وجود صنایع مادر در خراسان رضوی تصریح کرد: اگر برنامه‌ریزی قوی‌تری در حوزه صنایع مادر داشتیم این‌گونه از نوسان بازار که به ثبات اقتصادی استان لطمه می‌زند، ضربه نمی‌خوردیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری توسعه عظیم جریان تجارت در کنار تولید در خراسان رضوی را علت بی‌ثباتی اقتصادی استان دانست و تأکید کرد: عامل دیگر بی‌ثباتی اقتصادی استان ساخت‌ و سازهای نامناسب است که باید مدیریت شود و مدیریت استان را پیچیده و دشوار می‌کند و امیدواریم استاندار محترم بتواند از عهده حل این مشکلات برآید.
علم‌الهدی با بیان اینکه در سراسر کشور هیچ استانی مثل خراسان رضوی از مرکز آن تأثیر نمی‌پذیرد،‌ گفت: مشهد ویژگی‌های خاصی دارد که این ویژگی‌ها به‌هیچ‌وجه به اطراف استان تعلق ندارد ولی آثار این ویژگی‌ها در کل استان نمایان است و بر مشکلات می‌افزاید.
وی بر لزوم رعایت جنبه پدافندی در اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و افزود: بینش و تجربه بالای امنیتی و خبرگی شخص استاندار باید در کل کشور نمونه و الگو شود تا جنبه پیشگیری و پدافندی در حوزه ورود کالای قاچاق مؤثر باشد و نکته مهم این است که ما جزیره جدایی از سایر استان‌ها نیستیم و باید بر دیگر استان‌ها هم تأثیر بگذاریم.
*سیاست خارجی دولت، دیگر فعالیت‌های آن را تحت‌الشعاع قرار داده است
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در خصوص این گلایه استاندار که برخی دولت را ضد مردم می‌دانند،‌ گفت: اینکه چنین تصوری بعضاً در جامعه ایجاد شده به این دلیل است که فعالیت‌های دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی از زمان ابلاغ سیاست‌ها و تشکیل قرارگاه نه در این استان و نه در کل کشور به‌خوبی منعکس نشده است.
علم‌الهدی افزود: انعکاس فعالیت‌های سیاست خارجی و وزارت امور خارجه آن‌چنان سایر فعالیت‌های دولت را تحت‌الشعاع قرار داده است که مردم گمان می‌کنند نگاه دولت برای حل مشکلات به بیرون و غرب است نه درون و داخل کشور، در حالی‌ که اگر گزارش عملکرد دولت به مردم ارائه شود چنین تصوری ایجاد نمی‌شود.
*از اتحادیه‌ها بخواهید جنس خارجی را از بازار جمع‌ آوری کنند
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه بزرگ‌ترین بازار پوشاک کشور در مشهد وجود دارد، گفت: ۷۰ درصد اجناس فروشگاه‌های پوشاک جنس خارجی هستند و از این ۷۰ درصد ۴۰ درصد پوشاک داخلی است که با برند خارجی به فروش می‌رسد.
علم‌الهدی با تأکید بر لزوم اصلاح وضعیت بازار از سازمان صنعت، معدن و تجارت خواست قاطعانه از اتحادیه‌ها بخواهند تا جنس خارجی از بازار جمع‌آوری شود و تصریح کرد: نمی‌شود جنس خارجی در بازار موجود باشد و ما به مردم بگوییم جنس خارجی نخرید.
وی پدافند و پیشگیری را در مسأله حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی اولویت اول دانست و افزود:‌ در کشور ما فرهنگ‌سازی نه در مسائل فرهنگی و نه در مسائل معیشتی کار آسانی نیست و عملکرد مردم با یک حرف امام‌جمعه تغییر نمی‌کند؛ این مسأله زمانی جواب می‌دهد که با این ضد فرهنگ خرید کالای خارجی قاطعانه مبارزه شود و جنس خارجی از بازار جمع‌آوری شود آن‌وقت فرهنگ استفاده و خرید کالای داخلی رواج می‌یابد.
*مبارزه با قاچاق و ممنوعیت واردات فرهنگ حمایت از تولید داخل را ایجاد می‌کند
عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: قدرت این را داریم که ابتدا یک دیوار آهنی مقابل قاچاق تشکیل دهیم و پس‌ از آن از واردات کالاهای خارجی جلوگیری به عمل‌آوریم و در واقع تا زمانی که مسأله مصرف تحت مدیریت قرار نگیرد افزایش کیفیت تولید در میزان مصرف مؤثر نیست.
علم‌الهدی با بیان اینکه باید جریان پدافند را در اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک اصل بپذیریم، گفت: ایران یک بازار مصرفی ۸۰ میلیونی است و در شرایط فعلی که دنیا برای بلعیدن این بازار دهان بازکرده است،‌ باید درهای مملکت را ببندیم و خود را مدیریت کنیم و با رفع مشکلات قانونی مسیر را برای تحقق اقتصاد مقاومتی هموار کنیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.