31 مرداد, 1395

هنوز تولید ملی در تراز سند چشم انداز نیست

جمهوری اسلامی ایران قرار است در افق سند چشم انداز ۲۰ ساله (۱۴۰۴) به رتبه اول منطقه تبدیل شود اما هنوز تولید ملی در این تراز قرار نگرفته است.

سعید ایمانی عضو انجمن علمی استاندارد ایران و متخصص مدیریت توسعه در مصاحبه با رادیو اقتصاد تاکید کرد: تولید ملی زمانی در این تراز قرار می گیرد که علاوه بر قدرت بازدارندگی بازاری در برابر کالاهای قاچاق و وارداتی می تواند از مزیت رقابتی در بازارهای منطقه ای و جهانی نیز برخوردار شود.

وی افزود: ویژگی این گونه تولید ملی این است که به راحتی در بازارهای داخلی و خارجی جذب می شود و در آن صورت قدرت رقابت پذیری کالاهای وارداتی را کاهش خواهد داد و به حداقل خواهد رساند.
ایمانی گفت: اما در حال حاضر بخش مهمی از ظرفیت تولید در اقتصاد ایران تعطیل شده است و بخشی هم به طور ناقص فعال است به همین خاطر اقتصاد ما در دوران رکود قرار دارد و باید برای عبور از رکود اقتصادی برنامه ریزی شود.
وی افزود: مهمترین عامل در تقویت بخش تولید، کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت به خود تولیدکنندگان بر می گردد و خود فعال اقتصادی باید از هنر تقویت محصول برخوردار باشد و نباید در این عرصه منتظر حمایت های دولت باشیم.
دکتر ایمانی گفت:‌ گمرک ، سازمان مالیات و ادارات دولتی اگر چه می توانند به بخش تولید کمک کنند اما در ارتقای کیفیت تولید هیچ نقشی ندارد بلکه خود تولیدکنندگان باید تصمیم بگیرند بهینه تولید کنند و از قدرت رقابت پذیری در عرصه ملی و صادراتی برخوردار شوند و این کار با ارتقای مهارت علمی و فناوری و همچنین تولید دانش محور و استقرار سیستم های مدیریت کیفیت امکان پذیر است.
وی افزود: باید استاندارد مدیریتی ، بهبود فضای کسب و کار، ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده به یک فرآیند اجباری در بخش تولید تبدیل شود تا کارهای فرهنگی و رسانه ای برای تبلیغ استفاده از تولید ملی از اثر بخشی لازم برخوردار شود.
این کارشناس اظهار داشت: اگرچه مسئولان ارشد کشور و بویژه مقام معظم رهبری همواره بر ضرورت استفاده از کالاهای داخلی تاکید دارند و فرصت ارزشمندی برای اقتصاد ملی است اما باید مدیریت پایینی هم تا سطح تولید کنندگان ، به این اصول توجه کنند تا اعتماد مردم و شهروندان برای خرید کالاهای داخلی روز به روز تقویت شود.
وی افزود: تا زمانی که تولید ما دارای مزیت رقابتی در سطح منطقه نباشد نمی تواند به جایگاه برتر در سطح منطقه برسیم و وظیفه تولیدکنندگان است که در این مسیر تلاش کنند و قرار نیست همه کارها را بخش حاکمیتی انجام دهد.
ایمانی گفت:‌ باید تحولات و پیشرفت های اقتصادی منطقه را مطالعه کنیم و با برنامه ریزی منسجم و توسعه مهارت و فناوری در بخش تولید برای ارتقای جایگاه کشورمان به رتبه برتر در سطح منطقه و همچنین اقتصادهای بهتر در جهان حرکت کنیم در غیر این صورت اهداف سند چشم انداز بیست ساله تحقق نمی یابد.

منبع : صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.