22 آبان, 1394
دبیر انجمن برنج کشور:

امسال نیازی به واردات برنج نداریم

دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به ۳ میلیون تن واردات قانونی برنج در سال‌های ۹۲ و ۹۳ گفت: با توجه به میزان تولید برنج در سال جاری تا پایان امسال نیازی به واردات برنج نیست.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور گفت: واردات برنج ممنوع است و هیچگونه مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که بیش از یک سال است که مجوزی برای واردات برنج از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر نشده اما طبق آمار گمرک در ۷ ماهه ابتدای امسال ۴۴۳ میلیون دلار برنج به کشور وارد شده است، بالاخره این ثبت سفارش‌های قبلی چه وقت به پایان می‌رسد، گفت: تمامی واردات قانونی از طریق ثبت سفارش‌های قبلی که وزارت صنعت صادر کرده انجام شده و این ثبت سفارش‌ها قابل تمدید و بدون سقف زمانی است.

دبیر انجمن برنج کشور تصریح کرد: سال گذشته واردات برنج ممنوع نبود اما وزارت جهاد هیچ گونه مجوزی برای واردات این محصول صادر نکرد، اما از تیرماه امسال واردات برنج ممنوع شد و وزارت جهاد هم تاکنون هیچ مجوزی برای واردات صادر نکرده است.

وی گفت: طبق برآورد وزارت جهاد امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج تولید شد و با توجه به واردات ۲ میلیون تن برنج در سال ۹۲ و یک میلیون تن در سال ۹۳ تا پایان سال نیازی به واردات برنج نیست.

علیزاده شایق میزان ۳ میلیون تن واردات برنج را در سال‌های ۹۲ و ۹۳ قانونی دانست و بیان داشت: علاوه بر این مقدار برنج وارداتی بخشی هم بصورت قاچاق وارد شده است.

وی با تأکید بر اینکه فعلا نیازی به واردات نیست، اظهار داشت: چون میزان تولید برنج در کشور کمتر از نیاز داخلی است به طورکلی باید بخشی از برنج مورد نیاز از طریق واردات تأمین شود اما میزان آن باید بدرستی معین شود.

 

منبع : فارس

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.