30 مرداد, 1395

دهمین همایش ملی نخبگان فردا با محور اقتصاد مقاومتی برگزار می شود

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان از برگزاری دهمین «همایش ملی نخبگانِ فردا» با موضوع اقتصاد مقاومتی در مهرماه امسال خبر داد.

دکتر ‘آریا الستی’ اقتصاد مقاومتی را یکی از اولویت های حاضر کشور برشمرد و گفت: در دیدار سال گذشته نخبگان و مستعدان برتر با رهبر معظم انقلاب ایشان تأکید کردند که یکی از رسالت های اجتماع نخبگانی تبیین و تعیین جایگاه شان در اقتصاد مقاومتی است و به همین دلیل، اقتصاد مقاومتی به عنوان محور اصلی دهمین همایش ملی نخبگان ِفردا انتخاب شد.
دبیر دهمین همایش ملی نخبگان فردا افزود: بنیاد ملی نخبگان براساس تأکید رهبر معظم انقلاب در سال گذشته نشست های تخصصی بسیاری با موضوع نقش نخبگان فردا در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، در همه استان ها با مشارکت بالای اجتماع نخبگانی برگزار کرد که هدف از برگزاری این نشست ها تبادل نظر، بیان ایده و طرح های نخبگانی و به مشارکت گذاشتن آن در اجتماع نخبگانی بود.
وی تصریح کرد: در این بین بنیاد ملی نخبگان تنها پل ارتباطی اجتماع نخبگانی بود و به عنوان نهادی تسهیل گر شرایط را برای هم اندیشی این افراد مهیا کرد تا ایده و طرح نخبگانی در اجتماع نخبگانی ارائه و اصلاح شده و به شرایط عملیاتی شدن نزدیک شود.
معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: نخبگان ِفردا گرچه تجربه کافی ندارند اما سرشار از انگیزه، خلاقیت، فکر نو و شجاعت هستند و می توانند به دور از هرگونه محافظه کاری نظر و پیشنهاد خود را بیان کنند و حضور این افراد در کنار یکدیگر و هم اندیشی آنان خلاء تجربه را تا حد بسیاری پُر می کند.
به گفته وی در نشست های نخبگان فردا، افراد صاحب نظر در حوزه اقتصاد که تحقیقات بسیاری با محوریت اقتصاد مقاومتی انجام داده اند نیز حضور دارند که همین موضوع سبب منطقی تر و مفیدتر شدن جلسات می شود.
الستی با بیان اینکه جلسات هم اندیشی نخبگانِ فردا در سراسر کشور در حال برگزاری است و طرح ها و ایده های بسیار خوبی ارائه شده است، اظهار داشت: در تهران نیز دو نشست با حضور متخصصان و محققان حوزه اقتصاد و همچنین اجتماع نخبگانی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار و در پی آن بیش از یک صد طرح به این نشست ارسال شد.
وی یادآور شد: ایده ها و طرح های نخبگانی الزاماً پیچیده نیستند اما راهکارهای بسیار خوبی را برای فرهنگ سازی و چگونگی اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی بیان می کنند و از سوی دیگر برگزاری این قبیل جلسات، اقتصاد مقاومتی را در ذهن اجتماع نخبگانِ فردا به یک موضوع اولویت دار و دغدغه ای مهم تبدیل می کند و سبب می شود که توجه این اجتماع بیش از گذشته به موضوع اقتصاد مقاومتی معطوف شود.
معاون بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: تمام طرح ها و ایده های ارسال شده به نشست های هم اندیشی سراسر کشور، بررسی شده و برگزیدگان در یک اردوی دو روزه در یکی از استان ها (که محل آن به زودی اعلام می شود) گرد هم جمع می شوند و پس از بررسی و اصلاح طرح ها توسط خود نخبگانِ فردا در این اردو و رفع اشکالات، تعدادی از آنها در دهمین همایش ملی نخبگانِ فردا و با حضور نمایندگان نهادها و دستگاه های ذی ربط ارائه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: تعدادی از ایده های مطرح شده، حمایت و پشتیبانی دستگاه های مربوطه را کسب می کنند اما دیگر طرح های ارائه شده پس از داوری، مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار خواهند گرفت.
الستی تاکید کرد: طرح و ایده نخبگانِ فردا حتی اگر در مقام عمل ناموفق باشد، باز برای کشور یک پیروزی محسوب می شود چراکه کمترین خروجی اجرای این پیشنهادات تجربه اندوزی و دغدغه مند کردن مستعدان برتر است.
وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی فارغ از تحریم و یا مسائل سیاسی، مسیر اصلی پیشرفت کشور است و به عبارت بهتر اقتصاد مقاومتی، رکنی از الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و توسعه پایدار به شمار می آید و در هر حال و شرایطی باید اولویت اصلی کشور باشد.
دبیر دهمین «همایش ملی نخبگانِ فردا» در ادامه به احتمال حضور رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه دهمین همایش ملی نخبگانِ فردا اشاره کرد و درباره برنامه های پیش بینی شده برای همایش گفت: تلاش بر این است که مراسم افتتاحیه با حضور رئیس جمهوری برگزار شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده، نشست های موازی و تخصصی با حضور نخبگان و مستعدان برتر و همچنین صاحب نظران حوزه اقتصاد با محوریت اقتصاد مقاومتی برگزار می شود تا افراد ایده های خود را در یک فضای حرفه ای و در حضور صاحب نظران بیان کرده و به نقد بگذارند.
وی دیدار اجتماع نخبگانی با رهبرمعظم انقلاب و بازدیدهای تخصصی و فرهنگی را به ترتیب به عنوان برنامه های روز دوم و سوم همایش معرفی کرد.
الستی درخصوص نحوه ثبت نام متقاضیان شرکت در این گردهمایی نیز توضیح داد: از هفته آینده با ارسال پیامک و ایمیل به مستعدان برتر از آنها برای حضور در این همایش دعوت می شود و این افراد پس از دریافت ایمیل و یا پیامک می توانند به سایت بنیاد ملی نخبگان رجوع کرده و ثبت نام خود را نهایی کنند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.