30 مرداد, 1395

۴۰ هزار سنگر اقتصاد مقاومتی داریم

هم اکنون، ۴۰ هزار سنگر اقتصاد مقاومتی داریم که آماده کمک و خدمت رسانی به جبهه اقتصاد مقاومتی است.

سردار سرتیپ حسین بهشتی در نشست خبری افزود: مسجد در تاریخ اسلام، یکی از اساسی ترین نهادهای دینی و مردمی است.
وی با بیان اینک مسجد از نظر ماهیت یک نهاد مردمی، خودجوش و برخاسته اراده و اعتقادات مردم است، گفت: مسجد در پیروزی انقلاب ، همراهی مردم با امام راحل ، برقراری امنیت محلات و کوی و برزن ، ‌نقش محوری و بی بدیل ایفا کرد که بر کسی پوشیده نیست.
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات با بیان اینکه این مساجد بودند که جبهه ها را اداره می کردند، افزود: نخستین گروه هایی که به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند ، از سنگر مساجد بودند و همین مساجد از جبهه ها پشتیبانی و دست دشمن را قطع کرد .
وی با بیان اینکه مسجد به فرموده امام راحل سنگر بسیج است، ادامه داد: در واقع بسیج در بطن مساجد، کار دفاعی خود را در دوران هشت سال دفاع مقدس آغاز کرد.
سردار بهشتی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از ۲۵۰ هزار شهید دوران دفاع مقدس از مسجد اعزام شدند، گفت: نقش مساجد در بازسازی خرابی های پس از جنگ نیز بی بدیل است و این مساجد بودند که پایه گذار دوران شکوفایی علمی جوانان و هماهنگ کننده بین مدارس و دانشگاه شدند.
وی با بیان اینکه ما معتقدیم بعد از خانواده، مسجد محوری ترین رکن در آرامش و آسایش محلات و جامعه است، افزود : بسیج تلاش می کند در عرصه های مختلف پیشتاز باشد و داشته های خود را به جامعه هدیه کند.
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور بیان اینکه امنیت کشور مدیون حضور به هنگام بسیج است، گفت : با حضور آگاهانه و هوشمندانه همه نیروهای مسلح بویژه بسیج، امنیت در جای جای کشور وجود دارد .
وی افزود : ما حتی سعی داریم با کشورهای جهان اسلام نیز ارتباط داشته باشیم چرا که آنها علاقه مندند بدانند که چگونه مساجد در کشور ما به محلی برای فراغت و یا رسیدگی به ایتام شده است، به ویژه که اکنون داعش و تکفیری ها تلاش می کنند این حرکت بیداری اسلامی را متوقف کنند .
سردار بهشتی با بیان اینکه ما ۶۵۰۰ مهد قرآنی در سراسر کشور داریم ، گفت : همچنین بیش از ۲۲ هزار کانون اوقات فراغت در قالب جوانه های صالحین داریم که در تابستان امسال ساماندهی شدند و به فعالیت پرداختند .
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره نقش بسیج مساجد و محلات در تحکیم ارزش های جامعه پرسید، افزود : مسجد سنگر ارزش ها است و حضور جوانان در برنامه های مذهبی و فرهنگی اعم از مناسبت ها ، شب های قدر ، اعتکاف و محرم و صفر هر سال رو به افزایش است ضمن اینکه نهاد مسجد یک سازمان حکومتی نیست بلکه یک نهاد مردمی است.
وی ادامه داد : مساجد رکن اساسی در مقابله با بی بند و باری و تهاجم فرهنگی هستند و پایه اصلی استحکام فرهنگ ما آیین های دینی و باورهای مردم است و امیدواریم با هم افزایی هر چه بیشتر در خدمت فرهنگ کشورمان باشیم.
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور گفت : هم اکنون ۲۲ هزار پایگاه داریم که مبارزه با فقر و بی سوادی را مورد توجه قرار می دهند و در بستر مسجد فعالیت های گسترده ای انجام می شود .
وی افزود : در طول این ۳۷ سال با وجود این همه تهدید و فشار اگر مساجد نبودند و این مبارزه خودجوش مردمی نبود وضعیت فرهنگی از این که هست هم بدتر بود.
سردار بهشتی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که درباره سلیقه ای شدن امر به معروف و نهی از منکر پرسید، گفت : ما در هر مسجدی شورای امر به معروف و نهی از منکر داریم و جلسات مرتبی در این خصوص در مساجد تشکیل می شود و مسئولیت آن با روحانی مسجد است که بخش ضابط به ناجا مربوط می شود و ما در این زمینه ورودی نداریم.
وی افزود : ما در فرهنگ عفاف و حجاب ، معروف را تبلیغ می کنیم و تلاش داریم معروف شناخته شده باشد .
بهشتی گفت: رویکرد ما تشویقی و تبلیغی است و به روش های آموزش و مشاوره ، بسیج خواهران تلاش های خوبی در این مورد داشته است.
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور افزود : بسیج مساجد در حوزه سازندگی در ۴۰ هزار پایگاه کشور آماده کمک و خدمت رسانی به جبهه اقتصاد مقاومتی است و با همه توان خود در شکوفایی اقتصادی در کشور پرتوان فعالیت می کند.
سردار بهشتی درباره فعالیت های قرآنی نیز گفت: ما در ساختار پایگاه مقاومت، معاونت قرآنی ایجاد کرده ایم و ۴۰ هزار پایگاه قرآنی داریم که برنامه های قرآنی را تعقیب می کنند و از لحاظ توسعه ۱۰ هزار مهد قرآنی در برنامه و دستور کار بسیج است.
وی افزود : یکی از محوری ترین برنامه های ما در صالحین، آموزه های قرآنی است و پایگاهی داریم که بیش از ۱۸۰ حافظ قرآن داشته است.
سردار بهشتی گفت : هرجا بسیج متمرکز شد به صورت اعجاب آوری کار انجام می شود و یکی از پارامترهای ما در معرفی برترین های مساجد بحث های قرآنی است.
وی همچنین به کانون های فرهنگی هنری مساجد اشاره کرد و افزود : ما تعداد قابل توجهی کانون فرهنگی و هنری داریم که بهترین همکاری را با آنها داشته ایم و امیدواریم در این زمینه هم افزا باشیم رویکرد کانون ها آحاد نمازگزاران است و افرادی که به این کانون ها می آیند با بسیج آشنا و جزء افراد ثابت و فعال در بسیج می شوند.
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور درباره برگزاری مراسم مسجد برتر شهر تهران (جشنواره استانی برترین های مساجد) نیز گفت : این مراسم ساعت ۹ صبح روز دوشنبه اول شهریور امسال در مسجد ارشاد شهر ری واقع در میدان نمازی به همت سپاه سیدالشهدا و با سخنرانی سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین برگزار خواهد شد .
همچنین نخستین جشنواره سراسری برترین های مساجد نیز در ۱۸ دی امسال در سالن همایش های صدا و سیما با حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار خواهد شد.

منبع : صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.