30 مرداد, 1395

دولت برای خودکفایی روی تولید ملی سرمایه‌گذاری کند

بیکاری جوانان یکی از تبعات مصرف کالای خارجی است که متاسفانه این روزهای به یک شان اجتماعی در بین خانواده‌ها تبدیل شده است.

اگر بخواهیم واقع‌بینانه به سبد خرید خانوار ایرانی نگاه‌ کنیم متوجه می‌شویم که گرایش ایرانی‌ها به سمت مصرف کالای خارجی است. مصرف کالاهایی که ناخواسته آثار سوء اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور داشته است. برای فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف کالای داخلی باید آگاهی لازم به مصرف‌کننده درباره قیمت و کیفیت کالا داده شود.

از سویی رسانه‌ها و نهادهای آموزشی نیز باید به‌طور مستمر به تبعاتی که مصرف کالای خارجی در بیکاری جوانان، عدم توسعه اقتصادی جامعه، ضرر به منافع ملی و غیره دارد، اشاره کنند. پس برای مبارزه با عادت خرید کالای خارجی باید از همه راهکارهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی حتی حقوقی بهره جست و حتی اگر لازم باشد باید هر فرد ایرانی خودش را برای تبلیغ مصرف کالای داخلی مسئول و متعهد بداند تا فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در جامعه نهادینه شود.

با طرح این پرسش که اگر فروشگاهی برای عرضه کالای ایرانی داشتید برای ترغیب افراد برای خرید کالای ایرانی بر سر در آن فروشگاه از بین شعارهای «خرید کالای ایرانی افتخار ملی، خرید کالای خارجی نابودی فرصت‌های شغلی، خرید کالای ایرانی تقویت اقتصاد مقاومتی، همه با هم خرید کالای ایرانی، حمایت از کالای ایرانی پاسداری از اقتصاد ملی، مصرف کالای خارجی بیکاری جوانان ایرانی»  کدام یک را درج می‌کردید؟» به سراغ مردم رفتیم.

خانم شیبانی که خود فروشنده لوازم التحریر است در پاسخ می‌گوید: من حتما شعار «خرید کالای ایرانی؛ افتخار ملی» را انتخاب می‌کردم چون معتقدم خرید کالای خارجی برابر با تعطیلی واحدهای تولید داخلی است و همه باید تلاش کنیم که به جایی برسیم که ایرانی با افتخار از کالای ایرانی استفاده کند.

خانم عزیزی که به گفته خودش به واسطه شغلش با گردشگران خارجی سر و کار دارد  و گردشگران را الگوی مناسب استفاده از کالای کشور خودشان می‌داند در جواب به این پاسخ، شعار «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را انتخاب می‌کند و درباره علت انتخاب این شعار می‌گوید: چون یکی از مشکلات بزرگ جامعه و خانواده‌های ایرانی بیکاری جوانان است و این شعار دقیقا راهکار برطرف کردن این معضل است.

خانم کیانی که فوق لیسانس را پشت سر گذاشته و به گفته خودش در حال حاضر مشغول به کاری نامرتبط به رشته تحصیلی‌اش است نیز شعار «خرید کالای خارجی؛ نابودی فرصت‌های شغلی» و «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را انتخاب می‌کند و می‌گوید: تاکید بیشترم روی شعار «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» است چراکه همانطور می‌دانید در حال حاضر جمعیت جوان کشور زیاد است که بیشتر آنها بیکار هستند و خرید کالای ایرانی مطمئنا در اشتغال آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت.

وی تاثیر این شعار را روی افراد به‌ویژه پدر و مادرها زیاد می‌داند و می‌افزاید: پدر و مادرها مشتری مستقیم بیشتر کالاهای مصرفی خانواده هستند که با دیدن این شعار حتما به خرید کالا ترغیب و تشویق می‌شوند.

خانم رشیدی که مدیر یک کلینیک درمانی است شعار «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را انتخاب می‌کند و می‌گوید: این روزها بیکاری در جامعه ما بیداد می‌کند به همین دلیل شعاری که سبب کاهش بیکاری شود مطمئنا مورد پسند‌تر است.

آقای سلامی که به گفته خودش در امور فرهنگی فعالیت دارد نیز شعار «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را برمی‌گزیند و می‌گوید: مهم‌ترین دلیل برای خرید کالای ایرانی بدون شک کاهش آمار بیکاری می‌تواند باشد چراکه همانطور که می‌بینید خرید کالای خارجی جز از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای جوانان ما نتیجه‌ای در پی نداشته است.

خانم کاظمی که دانش‌آموخته ایرانشناسی است شعار «خرید کالای ایرانی؛ افتخار ملی» را به‌دلیل غیرت ملی و شعار «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را به دلیل برطرف شدن معضل بیکاری که امروزه همه خانواده‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را برمی‌گزیند.

خانم اسلامی که خانم خانه‌دار و دارای دو فرزند است در پاسخ به سئوال ما می‌گوید: اگر قرار باشد از بین همه این شعارها یکی را انتخاب کنم حتما شعار «همه با هم کالای ایرانی» را انتخاب می‌کردم ولی اگر این گزینه‌ها نبود حتما شعار «مصرف کالای ایرانی؛ ضامن پیشرفت هر ایرانی» را انتخاب می‌کردم.

وی در توضیح می‌گوید: خیلی از کالاهای ایرانی کیفیت ندارند به همین دلیل کسی از آنها استقبال نمی‌کند. شاید اگر کیفیت این محصولات کمی بالاتر رود مردم هم بیشتر استقبال کنند و با استقبال بیشتر تولیدکننده نیز رو به روز به فکر بهتر شدن و پیشرفته شدن کالاهای خود باشد. با بالا رفتن کیفیت هم مردم به کالای ایرانی رو می‌آورند هم سبب پیشرفت تولیدکننده می‌شود.

وی می‌افزاید: خرید کالای ایرانی سبب تقویت اقتصاد ملی است که تقویت اقتصاد ملی نیز افتخار ملی را در پی دارد و از سویی سبب توسعه کشور و سر کار رفتن جوان‌ها می‌شود.

«خرید کالای خارجی؛ نابودی فرصت‌های شغلی» گزینه انتخابی خانم صالحی است که فوق‌لیسانس دارد و به گفته خودش مدتی است بیکار شده است. وی در توضیح می‌گوید: آنقدر کالای خارجی در بازار است که جایی برای کالای ایرانی نگذاشته. امیدوارم دولت در جهت خودکفایی کشور برای تولید داخلی سرمایه‌گذاری کند و به افراد متقاضی نیز برای ایجاد کسب و کار تسهیلات بدهد.

آقای ده‌خیری که به همراه همسرش است گزینه «خرید کالای ایرانی؛ تقویت اقتصاد مقاومتی» را انتخاب می‌کند و در مورد دلیل خود را برای انتخاب این گزینه می‌گوید: خرید کالای ایرانی سبب می‌شود که اقتصاد کشور از وابستگی بیرون بیاید.

«مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» نیز انتخاب همسر آقای ده‌خیری است چراکه وی معتقد است خرید کالای خارجی نتیجه‌ای جز بیکاری جوانان نداشته است.

خانم ریاضی که دانشجوی مقطع دکترا است دو شعار «خرید کالای ایرانی؛ افتخار ملی» و «همه با هم کالای ایرانی» را برمی‌گزیند و می‌گوید: با نهادینه‌شدن این دو شعار در جامعه از تولید داخلی حمایت می شود و حمایت از تولید داخلی تقویت اقتصاد ملی را به دنبال دارد.

خانم عسکر‌پور که خانه‌دار و دارای یک فرزند پسر است شعار «مصرف کالای ایرانی سربلندی ایران و ایرانی» را پیشنهاد می‌کند و از بین گزینه‌ها بالا «مصرف کالای خارجی؛ بیکاری جوانان ایرانی» را انتخاب کرده و می‌گوید: بیکاری معضل بسیاری از خانواده‌های ایرانی است که با رونق تولید در ایران این معضل بدون شک برطرف می‌شود.

علاوه بر تاکید بر مصرف کالای ایرانی، تولیدکننده داخلی نیز باید روز به روز به فکر بالا بردن کیفیت و جلب رضایت مشتریان باشد زیرا تجربه ثابت کرده ملتی که مصرف‌کننده باشد در آینده‌ای نه چندان دور شاهد بیکاری میلیون‌ها جوان، تعطیلی واحدهای تولیدی، رکود اقتصادی، افزایش معضلات اجتماعی و غیره خواهد بود.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.