22 آبان, 1394
دکتر ابراهیم رزاقی در گفتگو با تراز:

دولت به ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی پایبند باشد

در این بسته کاش دولت محترم و تیم اقتصادی آقای رئیس جمهور برای اشتغال کشور اقدامات ساختاری و ریشه ای انجام میداد وگرنه با فروش چند ده هزار خودرو به مردم آن هم به صورت قسطی مشکل کشور حل نخواهد شد.

دکتر ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه به نظر میرسد طرح خروج از رکود و بسته ای که دولت آقای روحانی برای اقتصاد ایران پیچیده است یک طرح موقتی برای اقتصاد ایران بوده و نگاهی بلندمدت نداشته باشد به تراز گفت: من فکر نمیکنم با این بسته ای که دولت برای اقتصاد نوشته، اقتصاد ایران از خروج خارج شود.

 وی اضافه کرد: مهم ترین مشکل اقتصاد ایران تولید است، اقتصاد ایران تولید محور نیست و ما هر چه میکشیم از دلالها و واسطه ها میکشیم. رزاقی تصریح کرد: اقتصاد ایران هم اکنون در یک رکود مفرط و ادامه دار در حال حرکت است و این رکود باید توسط سیاستهای اقتصادی دولت به رونق تبدیل گردد. وی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد ایران در دست دلالهاست و توسط آنها مدیریت میشود گفت: تا مشکل تولید حل نشود بسته ها نیز برای اقتصاد ایران کارساز نخواهد شد.
رزاقی با بیان اینکه هم اکنون کشور با بحران بیکاری مواجه است و میلیون ها جوان بیکار در انتظار کار برای خود هستند، گفت: در این بسته کاش دولت محترم و تیم اقتصادی آقای رئیس جمهور برای اشتغال کشور اقدامات ساختاری و ریشه ای انجام میداد وگرنه با فروش چند ده هزار خودرو به مردم آن هم به صورت قسطی مشکل کشور حل نخواهد شد.
این اقتصاددان بازگشت و توجه به مفاهیم اقتصاد مقاومتی را لازمه یک اقتصاد پویا و کارآمد در دوره کنونی برای اقتصاد ایران دانست و اضافه کرد: آنچه امروز اقتصاد ایران را مدیریت میکند تفکر لیبرالی است و تا این تفکر هست نمیتوان به بازدهی در اقتصاد ایران امیدوار بود.
وی گفت:” امروز واردات چند ده میلیارد دلاری نمونه بارز این ادعاست. من از دولت محترم سوال میکنم چرا جلوی واردات انبوه کالاهای لوکس و غیرضروری گرفته نمی‌شود؟ من از دولت محترم سوال میکنم چرا با وجود اینکه در بسیاری از محصولات کشاورزی تولیدکننده هستیم و حتی مازاد تولید داریم، دولت محترم همین کالا را به صورت گسترده از خارج وارد میکند؟”
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران توضیح داد: امیدواریم دولت محترم هر چه زودتر و سریعتر خود را به مبانی اقتصاد مقاومتی مقید کند و سیاستهای ۲۴ گانه ابلاغی توسط رهبرمعظم انقلاب را در کشور پیاده سازی کند. وی در پایان از دولت خواست تا برای واردات کالا سخت گیری بیشتری انجام دهد ، چرا که واردات کالا سبب زیان به تولید و ضد اشتغال خواهد بود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.