27 مرداد, 1395

مبدأ اقتصاد مقاومتی از روستاهاست/ صنایع تبدیلی در اولویت است

مبدأ اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی روستاهاست و اولویت در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی صنایع تبدیلی است.

کار گروه اقتصاد مقاومتی با حضور مسئولین مربوطه در محل فرمانداری مشگین‌شهر برگزار شد.

در این جلسه ابراهیم امامی فرماندار مشگین‌شهر با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: مقام معظم رهبری با نامگذاری سال ۹۵ نه تنها به دولت بلکه به کلیه ارکان نظام اسلامی فرمان تحقق اقتصاد مقاومتی با اقدام و عمل داده است تا در جهت رسیدن به چشم انداز ۲۰ ساله و سیاست‌های کلی نظام گام برداشته شود.

وی افزود: محور اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد دانش بنیان در کشور است که در این شهرستان نیز به پشتوانه ذخایر علمی و سرمایه انسانی، رتبه اول اقتصاد دانش بنیاد منطقه جزء اهداف این شهرستان است لذا برای تحقق این اهداف رشد و بهره وری اقتصاد، توانمند سازی نیروی کار، تقویب رقابت پذیری در اقتصاد و بستر سازی در مناطق توسعه یافته و نیافته و مناطق کم برخوردار از ظرفیت‌های دیگر از جمله اصلاح الگوی مصرف به عنوان سبک زندگی اسلامی مورد تاکید است.

وی تصریح کرد: برنامه ۱۲ گانه دولت توسط معاون اول رئیس جمهور به استان و شهرستان ابلاغ شده و این برنامه‌ها به همراه اعتبارات شهرستانی با اولویت اقتصاد مقاومتی جهت اجرا به ادارات شهرستان توزیع شده است.

امامی تاکید کرد: سند توسعه شهرستان مشگین‌شهر در سه بخش کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن تدوین و رونمایی شده است و جهت اجرا در اختیار تصمیم گیران شهرستان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تدوین نقشه و طرح جامع گردشگری شهرستان به عنوان قابلیت ویژه و جدید شهرستان در حال اجراست که خوشبختانه گردشگری به عنوان محور اصلی توسعه و اشتغال در حال اجراست به طوری که اکنون بالغ بر ۱۷ پروژه در بحث گردشگری با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان در حال اجرای فعالیت عمرانی ‌است که اکثریت با پیشرفت بیش از ۳۰ درصد همراه است لذا تلاش می‌شود بخشی از این پروژه ها در سال جاری افتتاح و برای مابقی پروژه‌ها نیز فازهایی از آن به بهره برداری برسد.

فرماندار مشگین‌شهر گفت: در حال حاضر شهرستان مشگین‌شهر به عنوان مقصد گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است لذا با ایجاد مراکز مختلف و متنوع تفریحی و اقامتی در تلاش برای افزایش ماندگاری مسافران داخلی و خارجی در این شهرستان هستیم.

وی در خصوص مسائل کشاورزی شهرستان گفت: در بخش کشاورزی برش شهرستانی پیش بینی شده و در قالب طرح افزایش ضریب خودکفایی محصولات راهبردی، جزء سیاست‌های اساسی دولت است به طوری که در سال جاری با وجود سطح کشت تا ۱۰ هزار هکتار کاهش یافته بود اما در خرید گندم با ۸ هزار تن افزایش همراه بود که این امر نیز در سایه اقتصاد دانش بنیان و در جهت تحقق اقتاد مقاومتی محقق شده است.

امامی در خصوص آبیاری مزارع افزود: با توجه به کمبود آب در منطقه دولت برای جلوگیری از هدر رفت آبیاری مزارع سیستم نوین ابیاری را مطرح و به جد در حای پیگیری است و حمایت از این طرح است چرا که با اجرای این طرح ۸۵ درصد از هدر رفت آب جلوگیری به عمل می‌آید و این امر از تعهدات شهرستانی در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به تغییر الگوی کشت در مزارع گفت: تغییر الگوی کشت و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به واسطه کشت‌های صنعتی و پرسودتر که نیاز به آب کمتری نیز دارد جزء اولویت‌های کاری شهرستان است به طوری که کشت پسته و زعفران به عنوان الگوی کشت در اراضی مناطق ارشق تحقق یافته است.

وی افزود: ساماندهی صنایع دستی به ویژه فرش و قارچ در قالب تعاونی که ۱۴۶ نفر و ۲۴۰ نفر اعضا برای استفاده از تسهیلات مناطق محروم معرفی شده است.

وی خاطر نشان‌کرد: شهرستان مشگین‌شهر با دارا بودن ۱۴ هزار هکتار باغ در برخی موارد شاهد حوادث طبیعی می‌شود که ۶۰۰ میلیارد تومان از گرئدش مالی شهرستان در بحث کشاورزی را دچار خدشه می‌کند لذا در تلاش برای خروج از تک محصولی در شهرستان هستیم.

در بخش از این جلسه سرهنگ پاسدار عظیم سرداری مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان با بیان اینکه بهترین راهکار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است افزود: سپاه با رعایت اصل مردمی، عدالت در اقتصاد و فراگیر شدن عرصه‌های اقتصاد مقاومتی وارد میدان شده است لذا لازم است این اصول هدفگذاری شود

وی افزود: در طول سال‌های ۹۲ تا ۹۴ بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر در کشور از منابع مردمی زمینه اشتغال‌زایی فراهم شده است لذا برای خدمت به مردم باید  علایق شخصی را کنار گذاشته و با همکاری یکدیگر وارد عرصه شویم.

وی تصریح کرد: در سال جاری بالغ بر ۳۴ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات اقتصاد مقاومتی به شهرستان ابلاغ شده که می‌بایست در ۱۲ عرصه تعریف شده تسهیلات پرداخت شود اما با توجه به نیاز ضروری به خروج از تک محصولی اولیویت با صنایع تبدیلی خواهد بود.

سرداری تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی فرصتی است که باید به نحو احسن از آن استفاده کرد لذا سپاه اماده ارائه تسهیلات اقتصاد مقاومتی و ارائه اموزش‌های لازم می‌باشد.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.