26 مرداد, 1395

برنامه ششم براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیست

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های دولت باید بر رویکرد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: برنامه ششم توسعه ارائه شده به مجلس براساس سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تدوین نشده است.

شهباز حسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، در مورد برنامه ششم توسعه اظهار داشت: برنامه ارائه شده از طرف دولت محاسن و معایبی دارد و حسن این برنامه آن است که در زمانی تنظیم می‌شود که وضعیت بازار نفت مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه رویکرد برنامه ششم این است که بودجه کشور باید از نفتی بودن جدا شود و این موضوع جای تقدیر دارد، گفت: هر چند در همین برنامه هم بوی نفتی بودن بودجه احساس می‌شود و باید در صحن علنی مجلس توسط نمایندگان بررسی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در صد سال گذشته اکثر برنامه‌های کشور بر اساس درآمد نفت بسته شده که باید تلاش شود تا از اقتصاد تک محصولی نفت در برنامه ششم توسعه نجات پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه هر برنامه‌ای که در کشور تنظیم و تهیه می‌شود باید براساس سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری باشد، گفت: احساس می‌کنیم اقتصاد مقاومتی باید جدی‌تر در برنامه ششم توسعه دیده می‌شد و این برنامه براساس سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بسته نشده است.

حسن‌پور با بیان اینکه دومین ایرادی که این برنامه وارد است نادیده گرفتن بحث اشتغال در کشور است، خاطرنشان کرد: امروز مطالبه جدی مردم حل و فصل مسئله اشتغال است و برای حل این موضوع حداقل باید سالی یک میلیون شغل ایجاد کرد.

وی با تشریح سیاست‌های برنامه‌های توسعه‌ای کشور از اول تا پنجم گفت: در همه این برنامه‌ها به نحوی مسئله اشتغال و رونق فضای کسب و کار دیده شده است اما در برنامه ششم متاسفانه هیچ برنامه آنی برای بحران بیکاری در کشور نیست.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس با بیان اینکه باید در برنامه ششم به صورت شفاف وضعیت جوانان جویای کار مشخص شود، تاکید کرد: نادیده گرفتن وضعیت اشتغال و رسیدگی فوری و آنی به ۵ میلیون جوان متخصص، متعهد و تحصیل کرده در کشور یک ایراد اساسی به دولت است.

وی با بیان اینکه دولت به وظیفه خود مبنی بر قطع یارانه پر درآمدها عمل نکرده است، گفت: دولت موظف به این کار بوده و نه تنها تاکنون این کار را انجام نداده بلکه در برنامه ششم توسعه هم برای حذف یارانه پردرآمدها برنامه‌ای ندارد.

حسن‌پور تصریح کرد: وظیفه دولت رسیدگی به فقرا و ضعفا است که متاسفانه در برنامه ششم تکلیف کمیته امداد و بهزیستی را مشخص نکرده است.

وی افزود: فاصله طبقاتی در کشور روز به روز در حال افزایش است و دولت هیچ تصمیمی برای بهبود این وضعیت ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر حمایت از صنایع کوچک، ارائه تسهیلات کارآفرینی، بهبود فضای کسب و کار، ارتقای نرخ بهره‌وری، جدیت در اجرای اقتصاد مقاومتی، نبود اقتصاد نفتی و تک محصولی و ایجاد اشتغال در برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.