25 مرداد, 1395

حمایت از شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان سرلوحه سیاستگذاری‌ها در حوزه نفت قرار گیرد.

مهم‌ترین بخش اقتصاد ایران، نفت است. با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر ضرورت خودکفایی در صنعت نفت از یک‌سو و توسعه صنایع دانش‌بنیان از سوی دیگر، ضروری است حمایت از شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان سرلوحه سیاستگذاری‌ها در حوزه نفت قرار گیرد.

مهم‌ترین بخش اقتصاد ایران، نفت است. با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر ضرورت خودکفایی در صنعت نفت از یک‌سو و توسعه صنایع دانش‌بنیان از سوی دیگر، ضروری است حمایت از شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان سرلوحه سیاستگذاری‌ها در حوزه نفت قرار گیرد. از این‌رو جام‌جم در گفت‌وگو با خسرو کهریزی، مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده تجهیزات نفتی، وضعیت حمایت از شرکت‌های داخلی نفتی را بررسی می‌کند.

فعالیت اقتصادی شرکت شما در کدام بخش از زنجیره تولید صنعت نفت قرار دارد؟

شرکت ما تولیدکننده تجهیزات نفتی شامل بارگیری دریایی و آتش‌نشانی مخازن نفتی است و بیش از یک دهه در این زمینه سابقه فعالیت داریم.

آیا در این بخش‌ها، تولیدکنندگان داخلی امکان تامین کامل نیاز صنعت نفت کشور را دارند؟

بله در حال حاضر در این زمینه‌ها کشورمان به خودکفایی کامل در محصولات نفتی، تجهیزات و قطعات آن رسیده است. بر همین اساس، اگر وارداتی هم صورت گیرد، غیرقانونی است. به عنوان مثال پس از بروز انفجار و آتش‌سوزی‌هایی که در یکی از مخازن شرکت نفت فلات قاره اتفاق افتاد، تنها ظرف دو ماه تمام تجهیزات توسط متخصصان داخلی بازسازی یا نوسازی و تحویل داده شده که دارای تمامی استانداردهای موردنیاز بود. در زمینه توانمندی‌های تولیدی کشورمان فهرستی کامل از محصولات وارداتی که دارای کالاهای مشابه داخلی هستند به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است تا زمینه ممنوعیت ورود آنها برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی مهیا شود.

شما به خودکفایی در تولیدات این‌گونه محصولات داخل ایران اشاره کردید، آیا برآوردی از میزان صرفه‌جویی اقتصادی در صورت استفاده از کالاهای داخلی دارید؟

قبل از این‌که متخصصان ایرانی و شرکت‌های تخصصی در زمینه تولیدات این مواد و تجهیزات به خودکفایی برسند، صددرصد نیاز کشورمان از طریق واردات صورت می‌گرفت، اما اکنون تولید این مواد و تجهیزات توانسته اشتغا‌لزایی مناسبی ایجاد کند، به عنوان مثال همین شرکت ما اکنون ۵۰ فرصت شغلی را به جوانان و متخصصان کشورمان هدیه کرده است که می‌تواند در صورت حمایت، افزایش چشمگیری داشته باشد. با این حال، متاسفانه در بخش تجهیزات نفت شامل بارگیری دریایی و آتش‌نشانی مخازن نفتی، در حال حاضر حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون یورو واردات محصولات مشابه تولید داخل انجام می‌شود که اغلب این واردات به علت رانت و ارتباطاتی است که واردکنندگان دارند. حتی وقتی نسبت به این روند اعتراض می‌کنیم به نوعی مانع رسیدن شکایات ما به مسئولان می‌شوند. این درحالی است که ما امکان تأمین تمام نیازهای داخلی شرکت نفت را داریم، اما باز هم به بهانه‌های مختلف واردات تجهیزات کشورمان انجام می‌شود. به عنوان مثال، به‌رغم این‌که سیستم آب بندی مخازن در کشور تولید می‌شود اما سودجویان و همان افرادی که رانت دارند، همین محصولات را وارد می‌کنند و هیچ شخصی متوجه مشابه بودن قطعه با ساخت داخلی آن نیست. جالب اینجاست که برای ممنوعیت ورود این نوع کالاها مصوبات قانونی بسیاری وجود دارد اما از آنجا که کارشناسان یا متوجه نمی‌شوند یا این‌که اصلا دقت نمی‌کنند که این کالا در واقع همان کالای تولید شده داخل کشورمان است، باز هم واردات صورت می‌گیرد.

آیا در تجهیزات نفت، بارگیری دریایی و آتش‌نشانی مخازن نفتی صادرات هم داریم؟

بله صادرات صورت می‌گیرد، اما با توجه به این‌که اسم شرکت ما کلمه «خلیج‌فارس» را یدک می‌کشد در کشورهای حوزه خلیج‌فارس هیچ فعالیتی نداریم، چون تحریم شده‌ایم به همین دلیل خارج از منطقه به‌دنبال بازارهای جدید هستیم، مثلا در آسیای میانه و دیگر مناطق که این تجهیزات موردنیاز است.

به موضوع حمایت‌های دولتی اشاره کردید، آیا این مهم اجرایی شده است؟

همان‌طور که می‌دانید این قبیل شرکت‌ها دانش بنیان هستند، یعنی تمامی مراحل تولید از تحقیق، طراحی و ساخت در میهن اسلامی ما صورت گرفته است. بنابراین این موضوع سبب اشتغالزایی در تمامی بخش‌ها شده، اما از حمایت‌ها راضی نیستیم. ما و تولیدکنندگان مشابه ما به‌هیچ عنوان به‌دنبال دریافت منابع و پول از دولت نیستیم، گرچه می‌دانیم جریان نقدینگی برای تولید لازم است. همه همکاران و تولیدکنندگانی که در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت دارند، این‌قدر اقتدار و تخصص دارند که منابع مالی موردنیاز خود را با روش‌های علمی تأمین کنند، ما فقط نیاز به حمایت در تولید داریم. به عنوان مثال در این بخش سوال این است که برای حمایت از ما، چرا مانع ورود کالاهای مشابه نمی‌شوند در حالی که مقام معظم رهبری در جایگاه عالی‌ترین مقام کشوری بارها به این موضوع تاکید فرموده‌اند؟ متاسفانه از جانب بخش‌های مختلف وزارت نفت نیز نه‌تنها حمایتی صورت نمی‌گیرد بلکه هیچ‌گونه تمایلی به همکاری خرید از این نوع مجموعه‌های داخلی نیست. من اعتقاد دارم هنوز بحث اقتصاد مقاومتی مبنی بر اقدام و عمل،نزد دولتمردان جانیفتاده است و به همین دلیل به نیازهای ما زیاد توجه نمی‌کنند.

منبع : جام جم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.