20 آبان, 1394

ظرفیت تولید پتروشیمی ایران ۲ برابر می‌شود

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: تا سال ۹۷ ظرفیت تولید پتروشیمی ایران دو برابر خواهد شد.

محمدحسن پیوندی در کنفرانس معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی ایران در پساتحریم، گفت: در حال حاضر ظرفیبت تولید محصولات پتروشیمی ایران به بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال افزایش یافته است و به طور متوسط سالانه حدود ۴۵ میلیون تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری در کشور تولید و عرضه می‌شود.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی از رفع گلوگاه‌های تولید و افزایش ظرفیت به عنوان مهمترین سیاست توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه یاد کرد و اظهار داشت: قرار است با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ظرفیت تولید پتروشیمی ایران تا پایان برنامه ششم توسعه با افزایشی دو برابری به حدود ۱۲۰ میلیون تن در سال افزایش یابد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه همچنین چشم‌انداز توسعه صنعت پتروشیمی ایران تولید سالانه ۱۸۰ میلیون تن محصول پتروشیمی است، تصریح کرد: در شرایط فعلی توسعه صنایع پتروشیمی در نقاط مختلف جهان با ریسک‌ها و چالش‌های جدیدی روبرو شده است.

وی از نوسان‌های کاهش قیمت نفت و سقوط قیمت طلای سیاه به بشکه‌ای ۴۰ تا ۵۰ دلار به عنوان یکی از چالش‌های توسعه صنعت پتروشیمی در اروپا یاد کرد و افزود: علاوه بر این، دستیابی آمریکا به تکنولوژی تولید گاز از ذخایر نامتعارف و شیل‌گس‌ها هر چند منجر به افزایش ظرفیت تولید اتان در آمریکای شمالی شد اما با کاهش قیمت نفت، توسعه صنایع پتروشیمی در این منطقه هم تحت‌تاثیر قرار گرفته است.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی از عدم امنیت در کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه و فعالیت گروه‌های تروریستی همچون داعش به عنوان چالش توسعه صنعت پتروشیمی در خاورمیانه یاد کرد و گفت: کاهش قیمت جهانی نفت، توسعه صنایع پتروشیمی در نقاط مختلف جهان را تحت‌تاثیر قرار داده است، با این وجود کشورهایی همچون آمریکا از محل کاهش قیمت نفت درآمدی ۸۰ میلیارد دلاری کسب کرده‌اند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، روسیه و عربستان سعودی بیشترین ضربه را از کاهش قیمت جهانی نفت متحمل شده‌اند، تاکید کرد: متنوع‌سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی یکی از سیاست‌های کلان و بلندمدت ایران است.

وی با یادآوری اینکه هم‌اکنون به دلیل اعمال شرایط تحریم، ساخت و راه‌اندازی مجتمع‌های تولیدکننده متانول در ایران شتاب گرفته است، اظهارداشت: هم‌اکنون ۱۹ میلیون تن ظرفیت جدید تولید متانول در ایران در حال احداث است، ضمن اینکه بخش عمده‌ای از مجتمع‌های تولیدکننده متانول با استفاده از فاینانس و خطوط اعتباری چین در حال احداث و راه‌اندازی هستند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.