25 مرداد, 1395

بحران بیکاری با این “برنامه ششم” حل نمی شود

یک کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه جهت‌گیری اشتغال در برنامه ششم قابل قبول نیست گفت: تنها سیاست دولت در برنامه ششم توسعه در ماده ۲۱ خلاصه شده است که کفایت لازم برای حل بحران بیکاری را ندارد.

حمید حاج اسماعیلی  در تشریح برنامه ششم توسعه و راهکارهای حل معضل بیکاری گفت: دولت در برنامه ششم توسعه سه جهت گیری درباره اشتغال داشته است که هیچکدام برای توسعه و رونق اشتغال موثر نیست.

وی ادامه داد: یکی از آن‌ها کوچک شدن دولت است که اشاره شده، دولت ۱۵درصد کوچک شود، یعنی امورات به بخش خصوصی واگذار شود.۱۵درصد هدفگذاری خوبی است. اگر این واقعا یکی از برنامه های دولت باشد باید به فال نیک گرفت. جهت‌گیری دیگر دولت این است که به تمام نهاد‌ها و سازمان‌ها دستور داده است استخدام جدید به ازای خروج هر ۵ نفر یک نفر انجام شود.

وی اظهار داشت: منع مقررات به صورت دولتی در دولت تأکید نشده است. در بحث اشتغال بهترین پیشنهاد ماده ۲۱ لایحه برنامه ششم است که باز هم کفایت لازم برای بحث اشتغال را ندارند.

حاج اسماعیلی گفت: در ماده ۲۱ لایحه برنامه ششم توسعه آمده است: “برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان، کارفرمایانی که طی برنامه ششم توسعه نسبت به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به‌صورت کارورزی اقدام نمایند از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می باشند. آئین‌نامه اجرایی این تبصره شامل شیوه معرفی، زمینه‌های کاری اولویت‌دار، نحوه تأمین هزینه و سایر موارد به‌پیشنهاد سازمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد”.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه بیش از ۱میلیون فارغ التحصیل بیکار داریم گفت: در چنین شرایطی، این پیشنهادات کفایت بازار کار را نمی‌کند. با این تخفیفات و چنین شرایط حمایتی نمی‌توانیم موج بیکاری را کاهش دهیم. دولت باید در برنامه ششم توسعه سیاست خاصی را  ارائه کند. هدف گذاری دولت در برنامه ششم برای بحث اشتغال امیدوار کننده نیست.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.